Czym jest obrzęk limfatyczny?
Obrzęk limfatyczny jest najczęściej występującym schorzeniem układu limfatycznego. Spowodowany jest zastojem limfy i może charakteryzować się różnym stopniem nasilenia. W zdrowym ciele limfa spływa do naczyń chłonnych, a następnie węzłów chłonnych. Jednak zdarza się, że funkcjonowanie naczyń limfatycznych jest zaburzone, a substancja pozostaje w tkankach. Na początkowym etapie choroby organizm próbuje wyleczyć dolegliwość przez zwiększenie produkcji limfy, jednak z czasem mechanizmy kompensacyjne organizmu wyczerpują się i pojawia się opuchlizna.
Jakie są przyczyny obrzęku limfatycznego?
Istnieje wiele przyczyn obrzęku limfatycznego w zależności od tego, czy jest spowodowany wadami wrodzonymi czy nabytymi. W pierwszym przypadku mówimy o obrzęku pierwotnym. Wady wrodzone utrudniają lub uniemożliwiają odpływ chłonki z naczyń limfatycznych. Wyróżnia się kilka typów obrzęku pierwotnego, czyli obrzęki sporadyczne, obrzęki rodzinne spowodowane chorobami dziedzicznymi oraz obrzęki spowodowane zaburzeniami rozwojowymi (nieprawidłowe wykształcenie naczyń limfatycznych). Natomiast nabyty, czyli wtórny obrzęk limfatyczny, może pojawić się na skutek przewlekłej niewydolności żylnej lub operacjami, podczas których zostały uszkodzone naczynia limfatyczne.
Główne objawy opuchlizny
Obrzęki kończyn mają zróżnicowany charakter w zależności od przyczyny ich występowania. Podstawowym objawem obrzęku limfatycznego jest opuchlizna w obrębie górnych lub dolnych kończyn. Może dotyczyć jednej kończyny lub obu w zależności od rozległości i lokalizacji uszkodzenia. Pierwszym objawem jest zauważalna asymetria między rękami lub nogami. Może pojawić się również zaczerwienienie, swędzenie, mrowienie skóry, gorączka, dreszcze lub piekący ból w obrębie kończyny. Na dalszym etapie postępu choroby opuchlizna może powiększyć się nawet kilka razy w stosunku do normalnej wielkości.
Jak leczyć obrzęk limfatyczny?
Podstawowym działaniem przy wystąpieniu wtórnego obrzęku limfatycznego jest wyeliminowanie jego przyczyny. Niestety schorzenia nie da się całkowicie wyleczyć, a jedynie minimalizować objawy. Leczenie polega na drenażu limfatycznym, czyli masażu mającym na celu pobudzenie naczyń limfatycznych do swobodnego przepływu chłonki. Pacjent powinien również nosić dopasowaną odzież kompresyjną oraz wykonywać ćwiczenia ruchowe w celu przywrócenia ruchomości kończyn dotkniętych opuchlizną.
Więcej informacji: Klinika Leczenia Żył Orawczyk
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
14 zastępów straży gasiło pożar w Mazańcowicach
https://zrzutka.pl/ch98eg?utm_medium=social&utm_source=messenger&utm_campaign=sharing_button
MarcinB
17:40, 2025-07-09
CIC w Bielsku-Białej. Wiadomo gdzie powstanie
To jest szokujące swoi ludzie czekają lata na mieszkanie ,do lekarza miesiącami zabiera się przymusowo ,bez pytania duże kwoty składki zdrowotnej a leczyć musimy się prywatnie za 400zl wizyta u specjalisty bez paragonów gotówka (dlaczego nie ma kasy fiskalnej)obcy dostanie od dzystko ma tacy
Ewakasimska
10:08, 2025-06-18
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
From the river to the sea, Palestine will be free!
Bielszczanin
19:41, 2025-05-22
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
Wiecie czego nienawidzę bardziej niż femoidy? Propalestyńskich femoidów!
Incel
19:30, 2025-05-22
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz