Zamknij
REKLAMA

Co to jest obrzęk limfatyczny i go leczyć?

16.57, 31.10.2022 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17.12, 31.10.2022
Skomentuj Co to jest obrzęk limfatyczny i go leczyć?

Obrzęk limfatyczny jest przewlekłym schorzeniem, którego nie wolno lekceważyć. Chorobą dotknięte są kończyny górne lub dolne, objawiając się ich nienaturalnym powiększeniem. Z tego względu obrzęk limfatyczny nazywany jest również „słoniowacizną”.

Czym jest obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny jest najczęściej występującym schorzeniem układu limfatycznego. Spowodowany jest zastojem limfy i może charakteryzować się różnym stopniem nasilenia. W zdrowym ciele limfa spływa do naczyń chłonnych, a następnie węzłów chłonnych. Jednak zdarza się, że funkcjonowanie naczyń limfatycznych jest zaburzone, a substancja pozostaje w tkankach. Na początkowym etapie choroby organizm próbuje wyleczyć dolegliwość przez zwiększenie produkcji limfy, jednak z czasem mechanizmy kompensacyjne organizmu wyczerpują się i pojawia się opuchlizna. 

Jakie są przyczyny obrzęku limfatycznego?

Istnieje wiele przyczyn obrzęku limfatycznego w zależności od tego, czy jest spowodowany wadami wrodzonymi czy nabytymi. W pierwszym przypadku mówimy o obrzęku pierwotnym. Wady wrodzone utrudniają lub uniemożliwiają odpływ chłonki z naczyń limfatycznych. Wyróżnia się kilka typów obrzęku pierwotnego, czyli obrzęki sporadyczne, obrzęki rodzinne spowodowane chorobami dziedzicznymi oraz obrzęki spowodowane zaburzeniami rozwojowymi (nieprawidłowe wykształcenie naczyń limfatycznych). Natomiast nabyty, czyli wtórny obrzęk limfatyczny, może pojawić się na skutek przewlekłej niewydolności żylnej lub operacjami, podczas których zostały uszkodzone naczynia limfatyczne. 

Główne objawy opuchlizny

Obrzęki kończyn mają zróżnicowany charakter w zależności od przyczyny ich występowania. Podstawowym objawem obrzęku limfatycznego jest opuchlizna w obrębie górnych lub dolnych kończyn. Może dotyczyć jednej kończyny lub obu w zależności od rozległości i lokalizacji uszkodzenia. Pierwszym objawem jest zauważalna asymetria między rękami lub nogami. Może pojawić się również zaczerwienienie, swędzenie, mrowienie skóry, gorączka, dreszcze lub piekący ból w obrębie kończyny. Na dalszym etapie postępu choroby opuchlizna może powiększyć się nawet kilka razy w stosunku do normalnej wielkości. 

Jak leczyć obrzęk limfatyczny?

Podstawowym działaniem przy wystąpieniu wtórnego obrzęku limfatycznego jest wyeliminowanie jego przyczyny. Niestety schorzenia nie da się całkowicie wyleczyć, a jedynie minimalizować objawy. Leczenie polega na drenażu limfatycznym, czyli masażu mającym na celu pobudzenie naczyń limfatycznych do swobodnego przepływu chłonki. Pacjent powinien również nosić dopasowaną odzież kompresyjną oraz wykonywać ćwiczenia ruchowe w celu przywrócenia ruchomości kończyn dotkniętych opuchlizną.

Więcej informacji: Klinika Leczenia Żył Orawczyk 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%