Zamknij
REKLAMA

Czy zima to dobry czas na czyszczenie klimatyzacji?

16.33, 30.10.2022 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16.33, 30.10.2022
Skomentuj Czy zima to dobry czas na czyszczenie klimatyzacji?

Zima zdecydowanie nie kojarzy się nam z działaniem klimatyzacji, która ma kojąco obniżać temperaturę podczas upałów. Rzeczywiście, klimatyzatory są w chłodne dni raczej wyłączone. Nie oznacza to, że powinieneś zapomnieć o swoim sprzęcie. Być może konieczny będzie serwis klimatyzacji. Czy i dlaczego zimą warto wyczyścić urządzenie? W jaki sposób dobrze to zrobić? Podpowiadamy.

Klimatyzator domowy pozwala skutecznie obniżyć temperaturę w domu, pozytywnie wpływa na nawilżenie powietrza i może oczyścić je przed alergenami i innymi, podobnymi drobnoustrojami. Jednak tylko i wyłącznie prawidłowo serwisowany i czyszczony spełni swoją rolę.

Dlaczego klimatyzacja wymaga czyszczenia?

Działająca przez cały sezon klimatyzacja narażona jest na pochłanianie kurzu, roztoczy oraz innych drobnoustrojów, które po pewnym czasie zaczyna wydmuchiwać wraz z chłodnym powietrzem do wnętrza domu. Nieregularne czyszczenie klimatyzacji sprawia, że mieszkańcy wdychają niebezpieczne czynniki, powodujące m.in. alergie czy wpływające na rozwój astmy.

To niejedyny powód, dla którego należy kompleksowo konserwować sprzęt domowy. Niestety, wiele osób zapomina o kompleksowym serwisowaniu i czyszczeniu swojej klimatyzacji domowej, przed i po sezonie. Taka sytuacja może doprowadzić do zapchania filtrów, zniszczenia elementów mechanicznych urządzenia, a także całkowitego wyeksploatowania klimatyzatora. Zdecydowanie radzimy tego uniknąć.

klimatyzatory

Jak kompleksowo wyczyścić klimatyzację?

Zacznij od rozmontowania obudowy i wyjęcia wszystkich filtrów oraz elementów plastikowych, które można swobodnie odłączyć od klimatyzatora. Każdy z nich dokładnie przetrzyj delikatną i wilgotną szmatką, a filtry możesz wyczyścić w specjalnym środku. Wnętrze urządzenia spryskaj dokładnie sprężonym powietrzem, a w przypadku dużego zanieczyszczenia – środkiem grzybobójczym do klimatyzacji domowej.

Zwróć uwagę na parownik. Ten również powinien zostać dokładnie odgrzybiony. Pamiętaj, że możesz wykonać podstawowy serwis klimatyzacji. Bardziej zaawansowany proces pozostaw fachowcom, którzy posiadają odpowiedni sprzęt do pracy przy klimatyzatorach oraz środki pozwalające dokładnie oczyścić każdy zakamarek urządzenia.

Czy czyszczenie klimatyzacji zimą to dobry pomysł?

Klimatyzatory wymagają kompleksowych serwisów i dokładnego czyszczenia dwa razy w roku – przed rozpoczęciem sezonu (czyli najczęściej wiosną) oraz po jego zakończeniu (jesienią lub zimą). Chłodna pora roku to bardzo dobry czas na czyszczenie klimatyzacji, gdyż możesz pozbyć się zgromadzonych tam przez lato zanieczyszczeń. Oczyszczając kolejne elementy wyposażenia sprzętu zaraz po zakończeniu pracy, ograniczasz ich zużycie i sprawiasz, że wiosną łatwiej będzie przystosować urządzenie do działania.

Jeżeli więc posiadasz klimatyzator w domu, możesz już zabrać się za opracowanie planu jego czyszczenia i przejść do działania. To korzyść dla sprzętu i zdrowia Twoich domowników.

Czyszczenie klimatyzacji w Kliwent

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%