Zamknij
REKLAMA

Czy warto sprzedać auto do skupu na części?

11.20, 26.10.2022 materiał partnera Aktualizacja: 11.20, 26.10.2022

Samochód jako taki może być już niezdatny do jazdy i praktycznie bezwartościowy, ale wciąż ma części, które korzystnie dałoby się odsprzedać na rynku wtórnym. Niektórzy demontaż auta przeprowadzają samodzielnie, zwykle jednak bardziej opłacalną opcją okazuje się sprzedaż samochodu do skupu. 

Gdzie można sprzedać stary samochód? 

Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest publikacja ogłoszenia na dużym portalu internetowym, w dziale motoryzacyjnym, i przeważnie można to zrobić za darmo albo za niewielką opłatą. To, jak szybko uda się znaleźć zdecydowanego klienta, zależy od wielu czynników: stanu auta, jego ceny, rocznika, treści ogłoszenia, jakości zdjęć. Samochody mające tylko jednego właściciela, bezwypadkowe, nie starsze niż 4 lata, sprzedają się dosyć szybko, zwłaszcza gdy są to popularne i cenione przez kierowców modele. W przypadku aut starszych z reguły trwa to dłużej i nawet mimo obniżki cen może być problem ze znalezieniem nabywcy. 

Są też komisy samochodowe, tu jednak przyjmowane są głównie auta względnie nowe, bez awarii, dobrze utrzymane. W dobrym komisie do sprzedaży dochodzi szybko, a właściciel nie musi się niczym przejmować, bo wszystko robi za niego pośrednik, ale ma to przełożenie na cenę – kierowca płaci wysoką prowizję i do tego ponosi jeszcze różne dodatkowe opłaty. 

Ile zapłaci skup? 

Skup to opcja głównie dla właścicieli samochodów starszych i zniszczonych. W wielu przypadkach naprawa wysłużonego auta po prostu nie ma sensu, lecz problem w tym, że awaryjnym pojazdem mało kto się zainteresuje. Szukanie nabywcy ciągnie się więc miesiącami, a większość kierowców nie ma na to czasu, dlatego dobrą alternatywą będzie skup aut w Toruniu - kupimyauto.com/skup-aut-torun/, gdzie stare auto da się sprzedać od ręki. 

Do skupu oddać można auto w każdym wieku, dowolnej marki, również kompletnie rozbite. Skupy zarabiają na częściach, więc najbardziej istotne jest to, żeby auto było kompletne, natomiast fakt, że samochód nie jeździ i jest po poważnej kolizji, nie ma większego znaczenia. Wpływa to oczywiście w jakimś stopniu na cenę kupowanego wraku, ale raczej rzadko się zdarza, aby skup odmówił transakcji w ogóle. Kwoty za auto oferowane przez skupy będą się między sobą różnić, ponieważ wycena jest indywidualna, dlatego warto przed transakcją sprawdzić chociaż kilka konkurencyjnych ofert. 

Czy można samodzielnie zdemontować pojazd? 

To dość ryzykowne, bo przepisy jasno określają, w jaki sposób wolno zdemontować stary pojazd – chodzi o to, aby szkodliwe substancje nie przedostały się do środowiska i nie dokonały skażenia. W przydomowym garażu albo na parkingu przed blokiem nie da się tego zrobić w prawidłowy sposób, przez co kierowca naraża się na wysoki mandat. 

Poza tym skup samochodów Inowrocław wystawia dokument sprzedaży, na podstawie którego można legalnie wyrejestrować swój pojazd. Dzięki temu ustaje obowiązek opłacania składek OC, a to, co dalej dzieje się z wrakiem, jest już odpowiedzialnością skupu. Rozmontowany wrak wciąż można oddać na złom, ale właściciel będzie musiał sporo dopłacić za brakujące części. 

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%