Zamknij

Rynny kwadratowe czy półokrągłe? Jakie aspekty wziąć pod uwagę?

09:20, 29.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:20, 08.09.2022
Skomentuj

Prostota, geometria, funkcjonalność – we współczesnym budownictwie domów jednorodzinnych zamiłowanie do tych cech jest podkreślane przez upraszczanie kształtów, harmonię w kolorystyce i ukrywanie tych elementów, które zakłócają optyczny ład i harmonię. Rynny, traktowane w przeszłości trochę po macoszemu, również stały się obiektem projektantów dbających o spójność stylu.

Przez dziesięciolecia przywykliśmy do rynien o przekroju półokrągłym, które w swojej uniwersalności pasowały do każdego rodzaju zabudowy. Wraz z modą na architekturę modernistyczną na rynku pojawiły się rynny kwadratowe, idealnie pasujące do budynków w stylu nowoczesnego minimalizmu i form kubistycznych. Aktualnie inwestor poszukujący systemu odwadniającego ma znacznie większy wybór niż kolor, materiał (stal lub PVC) czy marka producenta. Pojawiają się więc dylematy, czy różnica pomiędzy kwadratowym a półokrągłym przekrojem rynny oraz całego systemu odwadniającego to tylko sprawa mody?

Kwadratowa rynna dla stylistycznych minimalistów

Rynny kwadratowe i półokrągłe odprowadzają wodę z dachu w podobny sposób, i – jak twierdzą specjaliści – oba kształty dobrze sobie z tym radzą. Chodzi więc przede wszystkim o spójność stylu. Rynny kwadratowe dobrze wyglądają przy prostym kształcie dachu oraz w sąsiedztwie nowocześnie wyglądającego materiału, jak np. blachodachówka płaska czy panel dachowy na rąbek. Ostatecznie liczy się jakość materiału, z którego jest wykonana, właściwy dobór systemu rynnowego do wielkości i stopnia skomplikowania dachu oraz prawidłowy montaż.

Zaletą systemu kwadratowego pod względem estetycznym jest możliwość zamaskowania rynien, czyli optycznego zamknięcia bryły dachu, i to w budynkach o różnej konstrukcji okapu. Na przykład, nagradzany wielokrotnie system NIAGARA KWADRATOWA firmy Blachy Pruszyński, posiada unikatowy system dopasowania maskownic. Warto zwrócić uwagę na ten produkt, gdy inwestor zdecydował się na inne niż okapowe zakończenie dachu. NIAGARA KWADRATOWA pozwala na montaż w 3 pozostałych systemach: ukrytym, bezokapowym i gzymsowym. Sama maskownica idealnie wpasowuje rynny w elewację budynku, a dodatkowa listwa (tzw. Listwa J) pozwala na zlicowanie z podbitką. Tym samym dach z okalającymi go rynnami oraz podbitką stanowi jedną bryłę. Ponadto wszystkie elementy systemu rynnowego jak min. haki, rury spustowe, sztucery, denka wyglądają bardzo estetyczne i pasują do prostych linii, chłodnych kolorów, metalowych i szklanych elementów składających się na wizerunek „nowoczesnego domu”.

Zaletą rynien półokrągłych jest to, że inwestor ma większą szansę na precyzyjne dopasowanie koloru rynien do dachu bądź elewacji – od bieli, poprzez odcienie szarości, brązy aż po czerń. Nowoczesne rynny kwadratowe dostępne są zazwyczaj w kolorach odpowiadających stylowi modernistycznemu, np. NIAGARA KWADRATOWA dostępna jest w dwóch modnych kolorach, które dobrze komponują się z dachem w kolorze czarnym lub grafitowym.

Wytrzymałość i żywotność rynien

Jeśli chodzi o to, które rynny są bardziej wytrzymałe – półokrągłe czy kwadratowe, kształt nie ma większego znaczenia. Większość dostępnych na rynku systemów rynnowych półokrągłych to systemy wykonane z PVC (materiał najtańszy) oraz stali – z blach powlekanych ocynkowanych i powlekanych oraz tytanowo-cynkowych. Najtrwalsze i uważane za najbardziej ekskluzywne są rynny wykonane z miedzi lub stopów zawierających tytan. Rynny kwadratowe, stanowiące alternatywę dla dotychczasowej oferty, wykonane są albo z PVC albo z wysokojakościowej stali.

Jeśli inwestorowi zależy na wieloletnim użytkowaniu budynku, estetyce, odporności na czynniki atmosferyczne, warto postawić na wysokiej klasy rynny stalowe, jak np. ze stali ocynkowanej powlekanej obustronnie poliuretanem o grubości 50 μm, z którego wykonane są zarówno kwadratowe jak i półokrągłe RYNNY NIAGARA. Dodatkowo, mają one nieco większą głębokość niż większość dostępnych rynien od innych producentów i przyjmują więcej wód opadowych bez ryzyka przelania się i narażenia elewacji.

Jeśli nie kształt rynny, to co ma znaczenie?

W większości przypadków wybór pomiędzy rynną kwadratową a półokrągłą wynika z dbałości o zachowanie stylu w duchu minimalizmu i upodobania do form geometrycznych. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na trwałość i prawidłowe działanie systemu odwadniającego jest jakość wszystkich jego elementów, którą gwarantuje wybór renomowanego producenta i udzielane przez niego gwarancje, oraz profesjonalne wykonanie montażu.

Dodatkowymi czynnikami są sezonowe przeglądy dachu i całego systemu odwadniającego oraz prawidłowa ich konserwacja - umożliwią one wysoką wydajność i przepustowość systemu oraz jego estetyczny wygląd.

Podsumowując: przy wyborze „kwadratowa czy półokrągła” warto kierować się kryterium dopasowania stylistycznego oraz kryterium trwałości materiału. Obydwa sprawią, że system rynnowy będzie estetycznym i sprawnie działającym elementem budynku, nieprzypominającym o sobie przez długi czas.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%