Zamknij
REKLAMA

Co to jest Karta Dużej Rodziny? Jakie daje korzyści?

00:00, 13.07.2022 | materiał partnera

Dzięki Karcie Dużej Rodziny, rodziny wielodzietne mogą znacząco obniżyć koszty związane z różnymi sferami życia codziennego. Procedura uzyskania tego dokumentu nie jest skomplikowana, a potencjalne korzyści płynące z tego kroku mogą odczuwalnie wspomóc domowy budżet. Czym dokładnie jest Karta Dużej Rodziny i kto może ją uzyskać? Do jakich benefitów mają dostęp jej posiadacze?

Karta Dużej Rodziny – czym jest?

Karta Dużej Rodziny to system zniżkowy, który pozwala rodzinom wielodzietnym korzystać z rabatów, ulg oraz wielu innych benefitów przyznawanych przez partnerów programu. Zniżki, które można uzyskać tym sposobem, dotyczą wielu obszarów życia codziennego i nie ograniczają się do produktów i usług dedykowanych wyłącznie dzieciom. Dokument ten może występować w postaci mobilnej lub jako plastikowa karta.

Kto i jak może założyć Kartę Dużej Rodziny?

Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny może złożyć każdy opiekun prawny, który opiekuje się przynajmniej trojgiem dzieci. Opiekunowie nie muszą być rodzicami biologicznymi dzieci – kryteria spełniają również rodzice zastępczy, osoby pracujące w domu dziecka, a także ojczym czy macocha. Co istotne, Karta Dużej Rodziny przyznawana jest niezależnie od dochodu w rodzinie wielodzietnej. Wystarczy, ze opiekunowie prawni nie są pozbawieni ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej w stosunku do przynajmniej trojga dzieci. Uzupełniony wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny należy złożyć do odpowiedniej instytucji. Jeśli nie wiesz, która instytucja zajmuje się sprawami programu w Twojej miejscowości, poszukaj informacji w urzędzie gminy lub miasta.

Jakie korzyści daje Karta Dużej Rodziny?

Rodziny wielodzietne, którym została przyznana Karta Dużej Rodziny, mają możliwość obniżenia cen biletów kolejowych czy miesięcznej opłaty za wywóz śmieci. To jednak nie wszystko – zniżki oraz innego rodzaju benefity dla rodzin wielodzietnych z Kartą Dużej Rodziny uzyskać można w dziesiątkach tysięcy lokacji w całym kraju. Na dodatkowe przywileje i większe rabaty niekiedy mogą liczyć rodziny, do których należy osoba z orzeczoną niepełnosprawnością. Skorzystanie z benefitów w tym przypadku możliwe jest jednak dopiero za okazaniem legitymacji osoby niepełnosprawnej.

Specjalne warunki dla posiadaczy tego dokumentu oferują zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne. Członkowie rodzin wielodzietnych mogą liczyć m.in. na niższe ceny paliwa na stacjach będących partnerami programu, zniżki w placówkach medycznych czy sklepach z artykułami pierwszej potrzeby, a także w biurach podróży, restauracjach czy parkach rozrywki. By znaleźć miejsca w swojej okolicy, w których ten dokument jest honorowany, można skorzystać z wyszukiwarki partnerów Karty Dużej Rodziny, dostępnej na stronie portalu [email protected], prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Karta Dużej Rodziny – zniżki na śmieci

Dzięki przywilejom, jakie daje Karta Dużej Rodziny, zniżki na śmieci także mogą zostać dołączone do pakietu benefitów, z których korzysta rodzina wielodzietna. Zredukowanie opłaty za wywóz odpadów komunalnych stanowi okazję do znaczącego zmniejszenia wysokości kosztów ponoszonych z tytułu obowiązkowych należności.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%