Pianka PUR to materiał, który gwarantuje szczelną izolację. Produkt charakteryzuje się między innymi wodoszczelnością oraz odpornością na wysokie temperatury. Dlatego też idealnie sprawdzi się na poddaszu. Jakie wyróżniamy rodzaje pianki poliuretanowej (PUR)?
Pianka PUR jest wytworzona z dwóch głównych substancji: izocyjanianu oraz poliolu. Składniki te są odpowiednio mieszane i poddawane procesowi spienienia w pożądanej temperaturze. Dzięki wykorzystaniu ciśnienia, całość zostaje wymieszana i powstaje pianka poliuretanowa zamknięto-komórkowa albo otwarto-komórkowa. Taki materiał jest przeznaczony do stosowania na powierzchnię w sposób natryskowy. W XX wieku pianka była stosowana przede wszystkim przy produkcji łodzi podwodnych. Jednakże około 1970 roku materiał udoskonalono i zaczęto ocieplać nim dachy płaskie. Obecnie jest on uznawany za jeden z najlepszych sposobów na zapewnienie termoizolacji.
Pianka poliuretanowa posiada mnóstwo zalet oraz wspaniałych właściwości, które czynią ją doskonałym materiałem izolacyjnym. Jest ona niezwykle trwała i odporna na powstawanie grzybów, bowiem zapobiega wchłanianiu wilgoci. Oprócz tego zapewnia maksymalną szczelność izolacji, na co wpływa natryskowa metoda aplikacji pianki. W zależności od rodzaju materiału poliuretanowego może on gwarantować również dużą wytrzymałość na wszelkie, mechaniczne uszkodzenia oraz wysokie temperatury. Dlatego też nie niszczy się nawet pod wpływem trudnych warunków. Jednakże pianka PUR posiada doskonałe właściwości akustyczne, zatem może skutecznie tłumić wszelkie hałasy.
Materiał izolacyjny jest bardzo prosty i szybki w rozprowadzeniu. Metoda natryskowa polega bowiem na rozpyleniu pianki pod ciśnieniem, która już po chwili zastyga. W związku z tym jej aplikację można przeprowadzić w parę godzin. Warto też wiedzieć, że w związku z normą N-EN 13501-1+A1:2010, materiał PUR o klasie palności E, a co za tym idzie, nie rozprzestrzenia ognia.
Jeśli ciekawią Cię dodatkowe informacje o piance PUR i jej właściwościach, warto odwiedzić stronę https://www.izolmax.pl/pianka-pur-zamknietokomorkowa-wlasciwosci-i-zastosowanie/.
Pianka PUR zamknięto-komórkowa posiada więcej komórek zamkniętych (pęcherzyków gazu) i jest materiałem twardym. Dzięki swej sztywności nie przepuszcza wody i jest idealna do stosowania w pomieszczeniach z tendencją do osadzania się wilgoci. Jest również niezmiernie wytrzymała i w zimę zapewnia doskonałą ochronę przed utratą ciepła, zaś w ciepłych miesiącach hamuje przegrzewanie się wnętrz. Czym charakteryzuje się pianka otwarto-komórkowa? Jej główną właściwością jest elastyczność, dzięki której materiał wykazuje przepuszczalność pary, co pozwala na pozbywanie się nadmiaru wilgoci. Materiał może zostać skutecznie wykorzystany zamiast styropianu tudzież wełny mineralnej. Dodatkowo pochłania on dźwięki, zatem wykazuje właściwości izolacji akustycznej. Chcąc zapewnić idealną izolację poddasza, warto zdecydować się właśnie na ten rodzaj pianki PUR, który będzie idealny do zastosowania na skosy poddasza.
Pianka poliuretanowa to materiał innowacyjny i niezwykle skuteczny. Zapewnia doskonałą termoizolację, a metoda aplikacji natryskowej pozwala na zaoszczędzenie mnóstwa czasu. Ponadto piana PUR jest bardzo trwała i będzie spełniać swe zadanie przez wiele lat, zachowując wszystkie swoje właściwości. Tuż po rozprowadzeniu zwiększa swą objętość i zastyga, lecz nie zbija się z czasem i jest odporna na trudne warunki atmosferyczne. Warto jednak pamiętać, że każdy z rodzajów pianki posiada nieco inne, dodatkowe atuty.