Zamknij

Czy kriolipoliza to skuteczny zabieg?

art. sponsorowany + 15:26, 20.11.2023 Aktualizacja: 15:28, 20.11.2023

Kriolipoliza, nazywana także odchudzaniem zimnem lub nieinwazyjnym liftingiem, szturmem podbija rynek medycyny estetycznej. Nic w tym dziwnego. Aktywność fizyczna i odpowiednio zbilansowana dieta nie zawsze pozwalają osiągnąć wymarzoną sylwetkę, a na inwazyjne zabiegi wyszczuplające nie każdy chce się zdecydować. Na czym opiera się zatem skuteczność kriolipolizy?

Co to jest kriolipoliza?

Kriolipoliza https://neonia.com.pl/zabiegi-na-cialo/kriolipoliza/ to nieinwazyjna metoda kontrolowanego wychładzania tkanki tłuszczowej, w celu wywołania tzw. lipolizy, czyli jej niszczenia. Wykorzystanie działania niskich temperatur do redukcji tkanki tłuszczowej to stosunkowo nowe rozwiązanie. Pierwsze wzmianki o ich pozytywnym wpływie na eliminację tłuszczu pojawiły się bowiem w latach 60. XX wieku, zaś badania opisujące zabieg kriolipolizy jako skuteczny sposób w walce ze zbędnymi centymetrami opublikowane zostały dopiero pod koniec pierwszej dekady XXI wieku. Należy jednak podkreślić, że człowiek próbował wykorzystać zimno w celach leczniczych już setki lat temu – już w czasach wojen napoleońskich zaobserwowano bowiem, że obłożone lodem i śniegiem kończyny rannych żołnierzy udaje się amputować znacznie mniej boleśnie.

Skuteczność kriolipolizy

Na czym polega działanie niskich temperatur w walce z tkanką tłuszczową? Jak wykazały badania, komórki tłuszczowe, czyli adipocyty cechuje duża wrażliwość na niskie temperatury. Na skutek ich działania ulegają one apoptozie, czyli swego rodzaju zaprogramowanemu obumieraniu. Jak to się odbywa? Niska temperatura – już 0 st. C – skutkuje pęknięciem błony komórkowej poszczególnych tkanek tłuszczowych, a ich zawartość ulega krystalizacji. To z kolei powoduje ich rozpad. Odbywa się to poprzez hydrolizę trójglicerydów, czyli składnika tkanek tłuszczowych oraz jego usunięcie z organizmu. To właśnie w toku tego procesu wielkość poszczególnych tkanek tłuszczowych ulega znacznemu zmniejszeniu. Warto także wspomnieć, że sama apoptoza wywołuje dodatkowo stan zapalny, który ułatwia usunięcie z organizmu obumarłych tkanek tłuszczowych.

To właśnie w lipolizie https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/lipoliza-iniekcyjna/ tkanek tłuszczowych upatruje się skuteczności zabiegu kriolipolizy. Tkanki tłuszczowe nie ulegają bowiem uśpieniu czy zmniejszeniu, ale poszczególne jej komórki zostają trwale zniszczone.

Dlaczego inne tkanki, czyli nerwy, naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne nie ulegają niszczeniu tak, jak adipocyty? Dzieje się tak dlatego, że nie reagują one na niskie temperatury, a zatem nie dochodzi do ich rozpadu.

Efekty kriolipolizy

Skuteczność kriolipolizy wyraża się także w procentowym zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej. Szacuje się, że już jeden zabieg pozwala pozbyć od 25 do nawet 45 proc. zbędnego tłuszczu. Atutem kriolipolizy jest z pewnością również fakt, że efekt widoczny jest już po pierwszym zabiegu. Oznacza to, że w wielu wypadkach nie ma potrzeby wykonywania serii kriolipoliz. Jeżeli jednak pacjentka nie jest zadowolona z efektu, możliwe jest powtórzenie zabiegu, jednak dopiero po upływie dwóch lub trzech miesięcy. Warto także dodać, że nie zaleca się wykonania więcej niż trzech kriolipoliz na wybraną partię ciała.

Czy kriolipoliza jest bezpieczna?

Kriolipoliza uznawana jest za niezwykle skuteczny zabieg. A co z jej bezpieczeństwem? Podobnie jak w przypadku większości zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, tak i w przypadku kriolipolizy istnieją okoliczności, które stanowią przeciwwskazanie do jej wykonania. Wśród nich wymienić można ciążę i karmienie piersią, infekcje skórne, zaburzenia krążenia, pracy nerek lub wątroby, a także cukrzycę i nowotwory.

Poza przeciwwskazaniami, które wykluczają wykonanie zabiegu, należy także pamiętać, że istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych w postaci miejscowego zaczerwienienia, zasinienia lub drętwienia. Wszystkie one powinny jednak ustąpić samoistnie w ciągu kilku dni po wykonaniu kriolipolizy. Najcięższym powikłaniem po zabiegu, którego możliwość wystąpienia wynosi jednak wyłącznie 1 proc. jest zaś zespół PAH, czyli nadmierny paradoksalny przerost tkanki tłuszczowej.

Zabieg kriolipolizy można bezpieczńie wykonać w Klinice Neonia https://neonia.com.pl/

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%