Rozmowa o pracę to jeden z najważniejszy elementów procesu rekrutacji – zazwyczaj ma ona decydujący wpływ na to, czy rekruter da szansę kandydatowi na zatrudnienie, czy też nie. Dlatego ważne jest dobre przygotowanie. Jakich pytań można spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej w branży IT? Przekonajmy się.
Pytania o poprzednie miejsca pracy i stanowiska praktycznie zawsze pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych w branży IT. Przygotowując się do rozmowy, warto wcześniej uporządkować sobie historię swojej kariery zawodowej. Rekruter może zapytać o opis typowego dnia pracy na poprzednim stanowisku, o projekty, z jakimi językami programowania najczęściej miał do czynienia kandydat. Należy pamiętać o tym, by nie wypowiadać się negatywnie o byłych pracodawcach ani o warunkach zatrudnienia. Opisywanie poprzednich miejsc pracy z szacunkiem świadczy o tym, że kandydat podchodził do swoich obowiązków zawodowych z odpowiedzialnością i zaangażowaniem.
Szukasz pracy IT w Lublinie? Mnóstwo ciekawych ofert zatrudnienia znajdziesz na theprotocol.it!
Nabyte doświadczenie i umiejętności są kluczowe w branży IT, dlatego pytań ich dotyczących można spodziewać się na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Będą one różniły się w zależności od poziomu stanowiska, na które prowadzona jest rekrutacja. Jakich zapytań może spodziewać się osoba z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym? Poniżej prezentujemy kilka przykładów:
Marzysz o stałej i pełnej wyzwań pracy w Lublinie? Zajrzyj na Pracuj.pl!
Znajomość języków programowania, ogromna wiedza z obszaru IT i wieloletnie doświadczenie to jednak nie wszystko, by przekonać do siebie rekrutera. W branży informatycznej liczą się również kompetencje miękkie, takie jak: umiejętność pracy zespołowej, sposoby na radzenie sobie ze stresem, rozwiązywanie konfliktów i umiejętności negocjacyjne. Rekruter na rozmowie kwalifikacyjnej może zapytać o następujące kwestie i poprosić Cię o opinie. Oto przykłady:
Kandydat po chwili namysłu będzie poproszony o zaprezentowanie rozwiązania, a osoby przeprowadzające rozmowę ocenią na tej podstawie, czy jego umiejętności i cechy będą przydatne w danej firmie.
Rozmowa próbna w branży IT często wiąże się ze stresem i obawą, że kandydat źle wypadnie w oczach rekruterów, a w rezultacie – nie zostanie przyjęty do firmy. Warto jednak do rozmowy kwalifikacyjnej dobrze się przygotować. Sumienne przeanalizowanie wyżej wymienionych pytań pozwoli zredukować poziom stresu i pójść na rozmowę z dodatkową dawką pewności siebie.