Zamknij

Psychoza alkoholowa - czym jest i jak się objawia?

art. sponsorowany + 10:59, 26.04.2023 Aktualizacja: 10:59, 26.04.2023

Nadmierne i długoletnie spożywanie alkoholu prowadzi nie tylko do uzależnienia, ale także powoduje trwałe uszkodzenia narządów wewnętrznych, zagrażających nie tylko zdrowiu, ale także życiu. Jednym ze skutków uzależnienia alkoholowego jest psychoza alkoholowa. 

Czym jest psychoza alkoholowa?

Psychoza alkoholowa, nazywana także schizofrenią alkoholową, jest skutkiem negatywnego oddziaływania alkoholu na układ nerwowy. Toksyny zawarte w alkoholu etylowym niszczą nie tylko wątrobę, nerki i serce, ale także neuroprzekaźniki w mózgowiu, zwłaszcza dopaminę i serotoninę. Efektem tego są zaburzenia psychotyczne. 

Psychoza alkoholowa może wystąpić u osób uzależnionych od alkoholu, które pozostają w ciągu (zatrucie alkoholowe) lub nagle odstawiły alkohol. W każdym z tych przypadków objawy psychozy są niebezpieczne.

Objawy psychozy alkoholowej

Psychoza alkoholowa objawia się przede wszystkim niewłaściwym postrzeganiem rzeczywistości. Chorzy mają problem z myśleniem, spostrzeganiem, występują zaburzenia świadomości. Najbardziej jednak charakterystyczne są zaburzenia psychotyczne, takie jak omamy i urojenia. Ich rodzaj i natężenie zależy od rodzaju psychozy. 

Objawy psychotyczne często są niebezpieczne nie tylko dla osoby uzależnionej od alkoholu, ale także dla otoczenia. Z tego względu leczeniem psychozy alkoholowej zajmują się specjalistyczne ośrodki dla alkoholików.

Rodzaje psychozy alkoholowej

Psychoza alkoholowa najczęściej dotyczy mężczyzn po 40. roku życia, znacznie rzadziej występuje u kobiet. W zależności od objawów i ich nasilenia rozróżnia się cztery rodzaje psychozy:

  • ostra psychoza,
  • psychoza przewlekła,
  • paranoja alkoholowa,
  • psychoza Korsakowa.

Ostra psychoza znana jest także pod nazwą delirium tremens (tzw. biała gorączka). To najczęściej występujący rodzaj psychozy. Do typowych objawów należą omamy wzrokowe, urojenia, zaburzenia snu, napady padaczki alkoholowej, luki w pamięci. Mogą także pojawić się objawy agresji i autoagresji. Ten typ psychozy najczęściej pojawia się po odstawieniu alkoholu. 

Psychoza przewlekła, czyli halucynoza alkoholowa, najczęściej pojawia się w ostatniej fazie choroby alkoholowej. Charakterystycznym objawem są omamy słuchowe. Alkoholik słyszy nie tylko dźwięki i rozmowy, ale także głosy, które nakazują mu wykonywanie określonych czynności. Pojawiają się także urojenia prześladowcze. 

Paranoja alkoholowa nazywana jest także zespołem Otella. Wynika to z faktu, że głównym objawem tego typu psychozy jest niczym nieuzasadniona zazdrość. Dotyka głównie mężczyzn, którzy z powodu swojej impotencji spowodowanej alkoholem, podejrzewają swoje partnerki o zdradę. Chorobliwa zazdrość bardzo często przejawia się agresją skierowaną przeciwko partnerce.

Psychoza Korsakowa objawia się przede wszystkim lukami w pamięci spowodowanymi niedoborem witamin z grupy B. Osoba uzależniona od alkoholu stara się je wypełnić własnymi wyobrażeniami, najczęściej są to konfabulacje. Psychoza Korsakowa może doprowadzić do otępienia umysłowego.

Leczenie psychozy alkoholowej

Leczenie psychozy alkoholowej jest trudne i musi przebiegać pod nadzorem lekarzy. Z tego względu podejmują się go tylko specjalne ośrodki dla alkoholików, które dysponują odpowiednim sprzętem i mogą zapewnić całodobową opiekę medyczną. 

Podstawowym warunkiem leczenia psychozy alkoholowej jest całkowite odstawienie etanolu. Ze strony organizmu pojawiają się wtedy różne reakcje psychiczne i fizyczne. Do najczęstszych należą nie tylko omamy wzrokowe i słuchowe, ale mogą także wystąpić:

  • bóle i zawroty głowy,
  • nudności i wymioty,
  • biegunka,
  • nadciśnienie, 
  • zaburzenia w pracy serca,
  • gorączka,
  • drgawki.

W celu zminimalizowania tych objawów osoba uzależniona otrzymuje kroplówki nawadniające i uzupełniające elektrolity, witaminę C oraz witaminy z grupy B. W zależności od wyników badań podawane są także leki usprawniające pracę serca, wątroby oraz nerek. Często podawane są także leki uspakajające, nasenne i antydepresanty. Dzięki temu osoba uzależniona łagodniej przechodzi okres detoksykacji, czyli oczyszczania organizmu z toksyn powstałych w wyniku metabolizmu alkoholu etylowego. 

Więcej informacji na temat leczenia choroby alkoholowej można znaleźć na stronie https://www.alkoholizm.org.pl/ 

Abstynencja i detoksykacja pozwalają na wyleczenie psychozy alkoholowej. Czas leczenia zależy od indywidualnych reakcji pacjenta, najczęściej jest to 7 do 10 dni. Kolejnym etapem powinno być leczenie uzależnienia alkoholowego. Jest to dłuższy proces polegający głównie na psychoterapii indywidualnej i zespołowej. Pozwalają one na trwałe zerwanie z nałogiem alkoholowym, zbudowanie nowego systemu wartości oraz odbudowanie zniszczonych relacji społecznych i odbudowanie życia rodzinnego.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%