Zamknij

Rodzaje akumulatorów do zasilania awaryjnego

artykuł sponsorowany + 10:51, 21.12.2022 Aktualizacja: 10:51, 21.12.2022

W okresie zimowym często dochodzi do awarii energetycznych, które mogą być niebezpieczne dla naszego domowego sprzętu RTV-AGD, czy elektroniki. Jak się przed tym bronić? Skutecznym rozwiązaniem jest odpowiednio dobrany system zasilania awaryjnego, który zapewni bezprzerwowe działanie naszym urządzeniom kiedy nastąpi odcięcie prądu.

Z jakich elementów składa się zestaw zasilania awaryjnego?

Zestaw zasilania składa się z dwóch najważniejszych elementów: zasilacza awaryjnego oraz akumulatora. W sytuacji kiedy nastąpi awaria prądu, zasilacz awaryjny przełączy się w tryb pracy akumulatorowej, co pozwoli na dalsze, bezprzerwowe działanie urządzeń.

Akumulator z kolei funkcjonuje jako magazyn energii. Jego pojemność determinuje jak długo wystarczy energii w momencie odcięcia prądu. Ważnym elementem jest wbudowana w zasilaczu awaryjnym przetwornica napięcia, która służy do przetwarzania napięcia stałego z akumulatorów na napięcie przemienne - 230VAC, czyli takie, jakie jest w sieci energetycznej. Napięcie 230VAC wymagane jest do pracy naszych domowych urządzeń.

Rodzaje akumulatorów do zasilania awaryjnego

Do systemu zasilania awaryjnego dedykowane są bezobsługowe kwasowo-ołowiowe akumulatory typu VRLA (Regulated Lead Acid). W obrębie tej kategorii znajdują się min:

·        AGM – seria AGM, VPRO, OPTI (VOLT Polska)

·        DEEP CYCLE – seria DEEP CYCLE VPRO SOLAR VRLA (VOLT Polska)

·        GEL (żelowe) – seria GEL VPRO PREMIUM VRLA (VOLT Polska)

Akumulatory AGM – popularne na rynku akumulatory, w których płynny elektrolit jest umieszczony w separatorach z maty szklanej o wysokiej porowatości. Akumulatory AGM są wytrzymałe i wydajne, przystosowane do pracy w systemach zasilania awaryjnego m.in. pomp CO, pieców, systemów alarmowych, czy zasilaczy komputerowych UPS. Dzięki swojej budowie (zawory bezpieczeństwa, wewnętrzna rekombinacja gazów) są szczelne i zapobiegają wyciekom elektrolitu na zewnątrz. Charakteryzują się długą żywotnością: Modele OPTI:5-8 lat przy (25°C), modele VPRO:8-10 lat przy (25°C).

Akumulatory żelowe (GEL) – w tych akumulatorach elektrolit uwięziony jest w postaci żelu powstałego z kwasu siarkowego oraz krzemionki. Podobnie jak akumulatory z serii AGM są szczelne, wytrzymałe oraz wydajne. Mogą służyć jako magazyn energii w instalacjach fotowoltaicznych. Pracują cyklicznie (częste ładowanie i rozładowywanie akumulatora). Są nawet bardziej wytrzymałe niż akumulatory AGM , wytrzymują przeważnie dwa razy więcej cykli rozładowywania.

Akumulatory typu DEEP CYCLE wykonane są w technologii VRLA DEEP CYCLE. Podobnie jak akumulatory AGM posiadają włókno z maty szklanej nasączone elektrolitem, co zwiększa ich wydajność. Dodatkowo, materiał wzmocniony jest płytami ołowiowymi. Dzięki temu, akumulatory typy DEEP CYCLE uzyskują dużo głębsze rozładowywania i większą ilości cykli pracy w stosunku do standardowych akumulatorów AGM. Charakteryzują się również niższą rezystancją wewnętrzną i dłuższym czasem pracy przy dużych obciążeniach niż do akumulatory żelowe (GEL). Są droższe niż standardowe AGM, natomiast tańsze niż żelowe (GEL). Akumulatory DEEP CYCLE mogą pracować zarówno buforowo (praca ciągła), jak i cyklicznie (częste rozładowywanie i ponowne ładowanie). Co to oznacza? Praca buforowa polega na tym, że akumulator pełni funkcję dodatkowego zasilania awaryjnego w przypadku awarii prądu (np. zasilanie awaryjne instalacji CO, pomp, pieców, zasilacze UPS, kasy fiskalne, systemy alarmowe, oświetlenie awaryjne). Praca cykliczna z kolei polega na tym, że akumulator używany jest jako samodzielne źródło energii (m.in. instalacje fotowoltaiczne

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%