Zamknij

Odzież robocza – praktyczny przewodnik dla pracodawców i pracowników

Artykuł sponsorowany + 11:04, 14.01.2025 Aktualizacja: 11:05, 14.01.2025
Skomentuj Odzież robocza – praktyczny przewodnik dla pracodawców Odzież robocza – praktyczny przewodnik dla pracodawców

Inwestycja w wysokiej jakości odzież roboczą to nie tylko spełnienie obowiązków prawnych, ale także wyraz troski o bezpieczeństwo i wygodę pracowników. Zaniedbania w tym zakresie mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami, dlatego warto na bieżąco kontrolować stan odzieży i przestrzegać zasad jej stosowania. Nasz poradnik ma służyć przedsiębiorcom jak i ich pracownikom w rozwianiu wątpliwości dotyczących odzieży ochronnej i uświadomić im jak ważne jest, aby nie lekceważyć zasad bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Kiedy odzież robocza jest obowiązkowa?

Przedsiębiorca ma obowiązek zapewnić odzież roboczą, jeśli warunki pracy tego wymagają, np. gdy pracownicy narażeni są na czynniki szkodliwe, takie jak chemikalia, wysokie temperatury, czy promieniowanie. Odzież ochronna pozwala również zachować sterylność w miejscu pracy, dlatego często stosowana jest w przemyśle spożywczym lub w sektorze medycznym. Odzież ochronna dla pracownika będzie potrzebna podczas wykonywania czynności, które mogą zabrudzić jego prywatne ubrania, w miejscach takich jak drukarnie, magazyny czy warsztaty samochodowe. To czy w twojej firmie istnieje potrzeba noszenia odzieży ochronnej, wyjaśni specjalista ds. BHP, którego zadaniem jest ocena ryzyka zawodowego na danym stanowisku pracy.

Co ile należy się odzież robocza?

Częstotliwość wymiany odzieży roboczej zależy od:

  • Rodzaju pracy i poziomu eksploatacji odzieży.

  • Wymagań higienicznych (np. w branży medycznej odzież może być wymieniana codziennie).

  • Wytycznych producenta odzieży.

W praktyce pracodawca powinien określić czas użytkowania ubrań w regulaminie pracy, uwzględniając specyfikę danego stanowiska. Średnio odzież robocza powinna być wymieniana co 6 do 12 miesięcy, ale w niektórych przypadkach (np. przy kontakcie odzieży z chemikaliami) może to być konieczne częściej. Ważne, aby nie dopuszczać do sytuacji, w której odzież lub obuwie, zamiast chronić, stanowią niebezpieczeństwo dla pracownika bądź ich noszenie powoduje dyskomfort i źle wpływa na jego samopoczucie i komfort.

Kto odpowiada za pranie odzieży roboczej?

Pranie odzieży roboczej bywa kwestią sporną, dlatego ten błahy z pozoru problem warto wyjaśnić. Prawny obowiązek utrzymania czystości ubrań ochronnych spoczywa na pracodawcy, lecz jeśli pracownik wyrazi zgodę na samodzielne pranie, musi otrzymać z tego tytułu rekompensatę. Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej nie jest ustalony przez przepisy, lecz powinien zawierać koszty zużycia prądu, środków piorących, wody oraz pracy własnej pracownika.

W przypadku prac w branżach szczególnie wymagających higieny lub narażonych na substancje toksyczne przedsiębiorca ma obowiązek zorganizować profesjonalne czyszczenie odzieży w wyspecjalizowanych pralniach.

Kary za brak odzieży BHP

Samo niedostosowanie się do wymogów bezpieczeństwa pracy może skutkować nałożeniem mandatu przez Państwową Inspekcję Pracy, grzywnami, które mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych bądź przerwaniem pracy przez inspektora BHP.

W sytuacji, gdy podczas pracy zdarzy się wypadek, a pracodawca nie zapewnił należytej ochrony, może być podciągnięty do odpowiedzialności cywilnej i karnej. Nawet jeśli zatrudnia on w firmie specjalistę ds. BHP, to właściciel firmy odpowiada za narażenie pracowników na niebezpieczeństwo.

Dostosowanie odzieży BHP do specyfiki pracy

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, wybierając odzież ochronną dla pracowników. Ważne będzie miejsce jej użycia – to czy pracownik przebywa na zewnątrz, w jakich temperaturach pracuje, czy jest narażony na mróz, czy opady deszczu. W takich sytuacjach należy zapewnić mu odzież ocieplaną i nieprzemakalną.

Inny rodzaj odzieży i obuwia ochronnego będzie potrzebny dla pracowników, którzy pracują w środku zakładu, lecz mają kontakt ze szkodliwymi substancjami. Dla nich niezbędna może okazać się odzież chemoodporna, antyelektrostatyczna czy trudno palna.

Jeszcze inne wymagania będą dotyczyć branży medycznej, gdzie sterylność i higiena odgrywają ważną rolę. Tu niezbędna może okazać się odzież jednorazowa, a także dodatkowe akcesoria takie jak rękawiczki czy maseczki ochronne.

Wybierając, odzież roboczą należy kierować się bezpieczeństwem, nie zapominając przy tym o wygodzie pracownika. To szczególnie ważne przy doborze obuwia ochronnego, które nie może być przypadkowe – pracownik musi mieć je dobrze dobrane pod kątem rozmiaru, szerokości, a także fasonu. Nieprawidłowe dostosowanie odzieży i obuwia BHP do specyfiki pracy i danej osoby może przyczynić się do wypadku lub znacznie ograniczać zakres ruchu pracownika.

Jeśli jako pracodawca masz wątpliwości, jak zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom, sprawdź ofertę odzieży roboczej w sklepie ABC BHP w Bielsku-Białej. W sklepie możesz dopytać o aktualne przepisy dotyczące odzieży i obuwia roboczego, a także upewnić się, jaki rodzaj ochrony będzie odpowiedni w twojej firmie.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%