Zamknij

Jak leczyć uciążliwy katar?

Artykuł sponsorowany + 16:48, 12.12.2024 Aktualizacja: 16:48, 12.12.2024
Skomentuj Jak leczyć uciążliwy katar? Jak leczyć uciążliwy katar?

Z katarem infekcyjnym zmaga się wiele osób w sezonie jesienno-zimowym. Jak skutecznie pozbyć się tego uciążliwego objawu? Co stosować, aby szybko odetkać zatkany nos?

Co stosować na katar?

Obecnie wybór leków na katar jest bardzo szeroki. W zależności od indywidualnych preferencji można sięgnąć po krople do nosa, spray, tabletki, czy też saszetki. Różnorodne preparaty wykorzystywane w leczeniu kataru dostępne są na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/leki-na-katar-i-zatkany-nos.html

Dużą popularnością cieszą się aerozole do nosa. Zazwyczaj zawierają one ksylometazolinę lub oksymetazolinę. Czasami mają też dodatkowe składniki, które nawilżają błonę śluzową i/lub łagodzą jej podrażnienie. Aerozole na katar wyróżniają się szybkim początkiem działania. Efekt ich stosowania pojawia się po zaledwie kilku, kilkunastu minutach od aplikacji leku. Krople i spraye na katar (https://aptekadlarodziny.pl/krople-do-nosa-na-katar-i-zatoki.html) są też wygodne w stosowaniu. W zależności od zastosowanego stężenia substancji aktywnej mogą być aplikowane u małych dzieci, nastolatków i osób dorosłych. Należy jednak pamiętać, że powinny być one użytkowane nie dłużej niż 5-7 dni. Każdy pacjent wymaga też korzystania z oddzielnego produktu.

Jak odetkać zatkany nos?

Aerozole na katar, mimo wielu zalet, nie przez wszystkich pacjentów są dobrze tolerowane. Część osób narzeka na uczucie pieczenia lub suchości błony śluzowej po ich aplikacji. W takim przypadku pomocne może być zastosowanie sprayu z kwasem hialuronowym, który działa nawilżająco. Można też wybrać spray na katar w postaci żelu, który również nie powinien tak przesuszać śluzówki jak standardowy aerozol. Jeśli i takie rozwiązanie nie jest dobrze tolerowane przez pacjenta, można wybrać lek na katar w postaci tabletek. W ich składzie obecna jest pseudoefedryna, która obkurczając naczynia krwionośne, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa. 

Tabletki na katar z pseudoefedryną mogą być stosowane przez dorosłych oraz nastolatków powyżej 12 roku życia. Nie powinny być one jednak zażywane przez osoby z ciężkim lub niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym. Leki te również należy stosować doraźnie. Dostępne są też tabletki, w których oprócz pseudoefedryny znajduje się ibuprofen. Dzięki temu, jeden lek łagodzi kilka objawów infekcji - nie tylko katar, ale także ból i gorączkę.

Wspomagająco, można też sięgnąć po tabletki z ekstraktem pochodzenia roślinnego, które rozrzedzają zalecający w drogach oddechowych śluz i ułatwiają jego usunięcie. Przykładowym lekiem jest Sinupret Extract, a suplementami - Sinulan Forte i Zatoxin. Preparaty te dostępne są na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/tabletki-na-katar.html. Leki sekretolityczne pomagają pozbyć się zalegającej w zatokach wydzieliny. Dodatkowo, przy zapaleniu zatok warto pamiętać o płukaniu nosa. Zabieg ten w sposób mechaniczny umożliwia usunięcie śluzu, bakterii i wirusów obecnych w jamach nosa. Płukanie nosa można przeprowadzać nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci powyżej 4  roku życia (pod kontrolą dorosłego).

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%