Zamknij

Jak wygląda proces ustalania poziomu potrzeby wsparcia?

art. sponsorowany + 12:49, 26.11.2024 Aktualizacja: 12:49, 26.11.2024

Ustalenie poziomu potrzeby wsparcia to jeden z najważniejszych kroków, które musi podjąć dorosła osoba z niepełnosprawnością. Dlaczego? To właśnie on pozwala ubiegać się o świadczenie wspierające, które może wynieść nawet prawie 4 tysiące! Zanim jednak zaczniesz wypełniać wniosek, konieczne jest przeprowadzenie formalnej procedury, której celem jest ocena zdolności danej osoby do wykonywania codziennych czynności i określenie jej potrzeb w zakresie wsparcia. Jak wygląda ten proces w praktyce? Zapraszamy do lektury!

Złożenie wniosku

Proces ustalania poziomu potrzeby wsparcia rozpoczyna się od złożenia wniosku do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON). Formularz może zostać dostarczony nie tylko przez osobę z niepełnosprawnością. Może to również zrobić jej przedstawiciel ustawowy lub za ich zgodą – ośrodek pomocy społecznej. Co istotne, forma wniosku jest dowolna. W zależności od tego, która z nich jest dla Ciebie wygodniejsza, możesz złożyć go w wersji papierowej lub elektronicznej w systemie teleinformatycznym.

Do wniosku należy dołączyć wypełniony kwestionariusz samooceny, który pozwala na ocenę trudności związanych z codziennym funkcjonowaniem w różnych obszarach życia.

Analiza formalna i procedura oceny

Po złożeniu wniosku następuje analiza formalno-prawna. Jeśli w dokumentach wystąpią braki, wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia. Następnie przewodniczący wojewódzkiego zespołu wyznacza skład oceniający i termin przeprowadzenia oceny. Czynności te mogą zostać przeprowadzone w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej, w siedzibie WZON albo innym miejscu w wyznaczonym przez zespół.

Ocena obejmuje obserwację, wywiad bezpośredni i analizę zdolności do samodzielnego wykonywania czynności w codziennym życiu. Działania te opierają się na wskaźnikach przewidzianych w odpowiednich przepisach, w tym np. zdolności do poruszania się, zmiany pozycji ciała czy korzystania z transportu.

Decyzja o poziomie potrzeby wsparcia

Na podstawie wyników oceny określa się poziom potrzeby wsparcia w skali od 0 do 100 punktów. Decyzja zawiera także szczegółowy opis trudności funkcjonowania oraz wartości przypisane każdej z ocenianych czynności. Dokument umożliwia osobie z niepełnosprawnością ubieganie się o świadczenie wspierające.

W sytuacji, gdy nie zgadzasz się z oceną, możesz napisać odwołanie od decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Wzór znajdziesz na stronie kancelarii LexAgo, z której pomocy warto skorzystać.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%