Zamknij

Kim jest onkolog i czym się zajmuje?

art. sponsorowany + 08:17, 23.08.2024 Aktualizacja: 08:17, 23.08.2024

Onkologia to jeden z działów medycyny i zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz zapobieganiem nowotworów. Z kolei onkolodzy to lekarze, którzy kształcili się przez lata, by pomagać pacjentom w walce z chorobami nowotworowymi. W poniższym artykule wyjaśniamy kim dokładnie jest onkolog i jakie ma zadania każdego dnia w pracy.

Onkolog – podstawowe informacje

Onkolog to lekarz, który specjalizuje się w onkologii, czyli dziedzinie zajmującej się różnego rodzaju nowotworami. Specjalista ten zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem pacjentów, którzy borykają się z chorobami nowotworami. Onkolog może skupiać się na diagnostyce, terapii lub rehabilitacji pacjentów po radio- i chemioterapii. Co ciekawe, specjalizacja onkologiczna obejmuje różne gałęzie, w tym takie jak onkologia kliniczna, chirurgiczna, radioterapeutyczna itd.

Obowiązki onkologa

Onkolog posiada szerokie i dość zróżnicowane obowiązki. Zalicza się do nich: diagnozowanie nowotworów, częste przeprowadzanie badań obrazowych (takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa), ponadto specjalista ten zleca również liczne badania laboratoryjne, takie jak biopsja czy cytologia. Najważniejszym krokiem na początku drogi jest określenie typu nowotworu, ponieważ ma to ogromne znaczenie dla dalszego leczenia pacjenta.

Podstawowym obszarem działań onkologa jest leczenie onkologiczne. Lekarz zleca odpowiednie metody leczenia biorąc pod uwagę rodzaj i zaawansowanie nowotworu oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Specjalista może zalecić chemioterapię, radioterapię, immunoterapię czy chirurgiczną resekcję nowotworu. Współpraca z onkologiem jest szczególnie ważna dla skuteczności leczenia.

Pierwsza wizyta u onkologa

Pierwsze spotkanie z onkologiem bywa niezwykle ważnym momentem w procesie leczenia. Pacjent powinien do tej wizyty się dobrze przygotować. Bardzo istotne jest to, aby zabrał ze sobą wyniki ostatnich badań, a także pełną historię medyczną. Onkolog podczas wizyty zadaje wiele szczegółowych pytań, dzięki czemu może ocenić stan zdrowia pacjenta. Należy pamiętać, że specjalista onkolog zajmuje się nie tylko diagnozowaniem i leczeniem nowotworów, ale również i doradza w trudnych decyzjach związanych z leczeniem.

Onkologia a wsparcie psychologiczne

Choroby nowotworowe bywają ogromnym wyzwaniem nie tylko dla ciała pacjenta, ale również i jego psychiki. Z tego powodu bardzo ważne jest to, aby otrzymywał on odpowiednie wsparcie psychiczne. Nie zawsze jednak bliscy chorego wiedzą jak z nim rozmawiać. Dlatego często onkolodzy współpracują z psychologami i terapeutami i nierzadko proponują pacjentom, aby zatroszczyli się także o swoje samopoczucie. Wiele klinik, w tym również https://klinikagalena.pl/onkologia/ stawia nacisk na holistyczne podejście do pacjenta i uwzględnia nie tylko aspekty medyczne, ale również i samopoczucie.

Współczesne osiągnięcia w onkologii

Dziś onkologia rozwija się dynamicznie, a dzięki postępom w licznych badaniach, pojawiają się nowe możliwości leczenia. Wprowadzenie nowoczesnych terapii, takich jak immunoterapia czy terapie celowane, daje ogromne nadzieje wielu pacjentom. Onkolodzy są więc na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w swojej dziedzinie, dzięki czemu mogą zaoferować najlepsze i najbardziej efektywne metody leczenia.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%