Zamknij

Śląski rynek pracy – prognozy i zagrożenia

artykuł sponsorwany + 09:35, 12.06.2024 Aktualizacja: 09:35, 12.06.2024

Rynek pracy na Śląsku podlega dynamicznych przemianom, które napędzane są przez globalne zmiany ekologiczne, technologiczne i transformację gospodarki. Wprowadzane są innowacje, by sprostać wyzwaniom, jakie niesie zastąpienie przemysłu górniczego bardziej zrównoważonymi, nowoczesnymi sektorami. Mieszkańcy tego regionu Polski będą musieli zmierzyć się z zagrożeniami związanymi z ryzykiem utraty dotychczasowej pracy, ale też zyskają szansę przekwalifikowania i rozwoju w nowych obszarach zawodowych. 

Rynek pracy na Śląsku – aktualna sytuacja

Bezrobocie w województwie śląskim na koniec kwietnia wynosiło 3,7%. Jest to zaraz po województwie wielkopolskim, drugi obszar z najniższą stopą bezrobocia w kraju. Niestety, na podstawie informacji zawartych w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego, według prognoz związanych z redukcją miejsc zatrudnienia w górnictwie i sektorach okołogórniczych do 2030 roku pracę może stracić nawet około 145 tysięcy osób. 

Głównym problemem śląskiego rynku pracy jest bezrobocie strukturalne, które związane jest z wygaszaniem przemysłu węglowego. Zagrożenie niesie też rozwój automatyzacji i robotyzacji procesów w wielu gałęziach gospodarki. Optymalizacja pracy i zastąpienie człowieka maszynami sprawia, że pracownicy bez specjalistycznych umiejętności mogą stracić zatrudnienie.

Sprawdzając barometr zawodów dla województwa śląskiego, można się dowiedzieć, że aktualnie odnotowuje się deficyt wśród takich zawodów, jak m.in.: kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Niedobory pracownicze zauważane są także wśród kadry nauczycielskiej, zarówno są to nauczyciele przedszkolni, jak i uczący przedmiotów ogólnokształcących, czy zajmujący się nauczaniem przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu. Brakuje także lekarzy, pielęgniarek i położnych, psychologów, psychoterapeutów, samodzielnych księgowych, opiekunów osób starszych, piekarzy, kucharzy, czy pracowników robót wykończeniowych w budownictwie. Są to obszary zawodowe, w których prognozy zawodowe są obiecujące – warto kształcić się w tych profesjach. 

Szanse dla pracowników i nowe miejsca pracy

Transformacja gospodarki niesie ogromne zmiany dla rynku pracy na Śląsku – likwidowane miejsca pracy mają zostać zastąpione nowymi, które są zgodne z aktualnymi trendami. Dzięki temu, że w Katowicach działa Specjalna Strefa Ekonomiczna, Śląsk przyciąga inwestorów. Prowadzenie działalności gospodarczej w tym regionie odbywa się na preferencyjnych warunkach, co stwarza szanse rozwoju kolejnym przedsiębiorcom. 

Obszar o dużym potencjale gospodarczym jest atrakcyjny dla przedsiębiorców i pracowników z różnych części Polski oraz z zagranicy. Migracje zarobkowe przyczyniają się do zapełniania luk na rynku pracy, zwłaszcza w branżach wymagających specjalistycznych kwalifikacji. Dzięki temu stymulowany jest rozwój regionu i wprowadzane są innowacje.  

Żeby można było obsadzić nowe miejsca pracy, ważnym elementem adaptacji do nowych realiów rynku pracy jest edukacja i przekwalifikowanie pracowników. Tworzenie rozmaitych programów szkoleniowych, kursów i prowadzenie doradztwa zawodowego, a także współpraca między uczelniami a przedsiębiorstwami, stwarza szanse na złagodzenie skutków transformacji gospodarczej. 

Chcąc monitorować sytuację na rynku pracy m.in. w Katowicach i innych śląskich miejscowościach, warto przeglądać ogłoszenia i opinie dotyczące firm, które zamieszczone są w portalu GoWork.pl





(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%