Zamknij

Kiedy można ogłosić upadłość konsumencką?

art. sponsorowany + 10:07, 12.05.2025 Aktualizacja: 10:07, 12.05.2025
Freepik Freepik

Mimo że pracujesz, to Twoje wynagrodzenie nie wystarcza na pokrycie wszystkich zobowiązań? Z miesiąca na miesiąc perspektywa pozbycia się zadłużenia jest coraz mniejsza? Rozwiązaniem finansowych problemów może być upadłość konsumencka. Jednak przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką warto dowiedzieć się, kto może to zrobić i z jakimi konsekwencjami wiąże się taki krok.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby ogłosić upadłość konsumencką?

Zacząć trzeba od tego, że upadłość konsumencka nie jest rozwiązaniem dla każdej osoby, która ma kłopoty finansowe – aby możliwe było ogłoszenie upadłości konsumenckiej, muszą wystąpić ku temu przesłanki. Jak przypomina Kancelaria Lipiński i Wspólnicy, ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest dostępne, gdy konsument spełnia łącznie dwa warunki:

  1. Jest niewypłacalny – czyli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych;
  2. Nie uzyskał wcześniej oddłużenia w upadłości konsumenckiej – okres, który bierze się pod uwagę, to ostatnie 10 lat.

Gdyby dłużnik miał możliwość spłaty zobowiązań czy wcześniej korzystał z instytucji upadłości konsumenckiej, to sąd powinien oddalić złożony wniosek. To jeden z powodów, dla których każda osoba rozważająca ogłoszenie upadłości konsumenckiej powinna skontaktować się ze specjalistą od upadłości. Przedstawienie swojej sytuacji ekspertowi, który zagadnieniem upadłości zajmuje się zawodowo, to sposób, aby uzyskać aktualne, rzetelne i merytoryczne odpowiedzi na swoje pytania.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Z pytaniem, kiedy można ogłosić upadłość konsumencką, związane jest inne – kto może skorzystać z upadłości konsumenckiej. Wskazówką jest już nazwa tej instytucji – mowa o konsumentach, czyli osobach, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Trzeba jednak pamiętać, że konsumenci mogą mieć różną przeszłość. W konsekwencji upadłość konsumencka jest dostępna m.in. dla osób, które w przeszłości prowadziły jednoosobową działalność gospodarczą.

Przykład: Anna przez wiele lat prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą w branży logistycznej. Niestety, w ostatnich latach kilka jej decyzji biznesowych okazało się wyjątkowo nietrafnych. Rezultatem były liczne zobowiązania finansowe, których Anna nie była w stanie spłacić. Aby zyskać szansę na nowy start, zamknęła ona firmę (która została wykreślona z CEIDG), a następnie z pomocą specjalistów przygotowała wniosek o upadłość konsumencką i złożyła go we właściwym sądzie.

Wykreślenie działalności z CEIDG spowodowało, że nie ma wątpliwości co do statusu Anny – jest ona konsumentem. Jednocześnie ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie spowoduje, że w przyszłości nie będzie ona mogła ponownie otworzyć firmy.

Z czym wiąże się upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka nieprzypadkowo jest przedstawiana jako szansa – konsument może uzyskać oddłużenie. Jednak tylko sporadycznie odbywa się to poprzez umorzenie całości zobowiązania – znacznie częściej umorzeniu podlega tylko część zadłużenia. To informacja, o której powinna pamiętać każda osoba rozważająca złożenie wniosku o upadłość.

Inne konsekwencje upadłości konsumenckiej to:

  • likwidacja majątku – upadły musi liczyć się z tym, że straci wartościowe składniki swojego majątku (np. mieszkanie, działkę czy samochód);
  • ogłoszenie informacji o upadłości konsumenckiej – informacja zostanie podana do publicznej wiadomości, co dla niektórych osób może być źródłem dyskomfortu;
  • problemy z zaciągnięciem nowych zobowiązań, np. kredytu – upadłość konsumencka nie pozostaje bez wpływu na zdolność kredytową.

Zdarza się, że osoba zadłużona rozważa upadłość konsumencką w momencie, gdy jej rachunek bankowy czy wynagrodzenie zajmuje komornik sądowy. Warto wiedzieć, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej wiąże się ze wstrzymaniem wszelkich postępowań egzekucyjnych toczących się w kancelariach komorniczych.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%