Zamknij

Dodaj komentarz

Trzy osoby zatrzymane za kradzieże na szkodę seniorów w Bielsku-Białej

Bielskirynek.pl: Prokuratura Okręgowa Północ 09:17, 03.12.2025 Aktualizacja: 09:43, 03.12.2025
Skomentuj fot. ilustracyjne fot. ilustracyjne

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej zatrzymali trzy osoby podejrzane o dokonywanie kradzieży pieniędzy metodą „na pracownika administracji” na szkodę osób starszych. Zatrzymań dokonano na terenie Częstochowy, a sprawcy usłyszeli zarzuty i trafili do tymczasowego aresztu.

Zatrzymani to 26-letnia M.T., 50-letnia K.G. oraz 72-letni K.S. Śledczy ustalili, że kobiety pod pretekstem kontroli instalacji wodnej wchodziły do mieszkań starszych osób. Jedna z nich prowadziła rozmowę z lokatorem, podczas gdy druga przeszukiwała mieszkanie w poszukiwaniu gotówki. Mężczyzna pełnił rolę kierowcy i czekał na wspólniczki w samochodzie.

Do pierwszego zdarzenia doszło 22 października 2025 roku w Bielsku-Białej, gdzie ofiarą padł 94-letni mężczyzna. Z jego mieszkania skradziono 40 tysięcy złotych. Podobny scenariusz miał miejsce dzień wcześniej w Tychach – tam pokrzywdzona straciła 16 tysięcy złotych.

Na podstawie zebranych dowodów i działań operacyjnych, funkcjonariusze ustalili tożsamość podejrzanych i zatrzymali ich w Częstochowie. Przy sprawcach ujawniono gotówkę, elementy przebrania oraz odzież odpowiadającą tej, którą nosili podczas przestępstw.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty kradzieży w sposób szczególnie zuchwały oraz po przełamaniu zabezpieczeń, działając wspólnie i w porozumieniu, czyniąc sobie z przestępczego procederu stałe źródło dochodu. Zarzuty obejmują m.in. art. 278 § 3a k.k., art. 279 § 1 k.k. oraz art. 65 § 1 k.k. Decyzją Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Jak poinformował Paweł Nikiel, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej, w toku są dalsze czynności zmierzające do ustalenia, czy zatrzymani nie dopuścili się podobnych przestępstw na terenie innych miast w Polsce. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że liczba pokrzywdzonych może być większa.

Wszyscy podejrzani byli wcześniej karani za przestępstwa przeciwko mieniu. Dodatkowo M.T. była poszukiwana trzema listami gończymi.

Z uwagi na rosnącą liczbę podobnych przypadków, Policja apeluje o ostrożność i rozwagę w kontaktach z osobami podającymi się za przedstawicieli instytucji publicznych czy administracji. W razie wątpliwości co do tożsamości takiej osoby, zaleca się kontakt z daną instytucją lub zgłoszenie sprawy Policji. W sytuacjach budzących niepokój należy niezwłocznie korzystać z numeru alarmowego 112.

(Bielskirynek.pl: Prokuratura Okręgowa Północ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%