Zamknij

Bielski taksówkarz udaremnił próbę oszustwa

10:01, 06.10.2021 | Bielskirynek.pl - źródło: bielsko-biala.policja.gov.pl
Skomentuj Bielski taksówkarz udaremnił próbę oszustwa
REKLAMA

Nowa próba wyłudzenia 100 tysięcy złotych od przerażonej matki chcącej uchronić córkę została udaremniona. Wszystko dzięki obywatelskiej postawie bielskiego taksówkarza i szybkiej akcji policjantów z bielskiej trójki.

W poniedziałek policjanci z Komisariatu Policji III udali się na interwencję zgłoszoną przez bielskiego taksówkarza. Z jego relacji wynikało, iż  klientka prawdopodobnie uczestniczy w zainicjowanej próbie oszustwa.

Szybko podjęte czynności  przez stróżów prawa pozwoliły na udaremnienie próby wyłudzenia 100 tysięcy złotych. Ustalono, iż oszustka, dzwoniąc na telefon stacjonarny pokrzywdzonej i podając się za funkcjonariuszkę policji, zażądała ponad 100 tysięcy złotych jako kaucję w zamian za wypuszczenie jej zatrzymanej córki, która miała spowodować wypadek drogowy. 

Kobieta chcąc pomóc córce, zdecydowała się postępować zgodnie z żądaniami oszustów. W tym celu taksówka miała zawieźć ją na miejsce przekazania wskazanej kwoty.Obywatelska postawa i empatia bielskiego taksówkarza, uchroniły jednak mieszkankę powiatu bielskiego od utraty sporej sumy pieniędzy.

Policjanci wyjaśnili pokrzywdzonej,  iż uczestniczy w próbie oszustwa.

PAMIĘTAJ!- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!- Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu.
  • Poinformuj Policję.Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta.
  • Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Jak działają oszuści?

  • dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,
  • rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,
  • utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,
  • kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.
(Bielskirynek.pl - źródło: bielsko-biala.policja.gov.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%