Zamknij

Muzeum Fauny i Flory w Jaworzu będzie miało swojego patrona

09:09, 18.03.2021 | A.R
Skomentuj
REKLAMA

Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wystosowało list do wójta Jaworza Radosława Ostałkiewicza, w którym przedstawiło propozycję nadania Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu imienia jego założyciela - bosmana Erwina Pasternego.

Wójt Jaworza odniósł się do tej kwestii przychylnie, zaznaczył jednak, że ostateczna decyzja będzie należała do radnych Rady Gminy. Dodał także iż on sam zaproponował także dyrekcji Muzeum, aby salę audytoryjną w jaworzańskiej placówce nazwać imieniem byłego wójta Jaworza, zmarłego w 2019 roku kpt. ż. w. Zdzisława Byloka, który był inicjatorem budowy gmachu muzeum.

Jako wójt gminy Jaworze uważam, że te dwie postacie, jakimi były bosman Erwin Pasterny - fundator Muzeum w Jaworzu i kpt. ż. w. Zdzisław Bylok - inicjator budowy gmachu Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej zasługują na takie upamiętnienie

- podkreślił Radosław Ostałkiewicz.

Muzeum Fauny i Flory Morskiej w Jaworzu istniało od lat 60. Pierwotnie miało swoją siedzibę w szkole. Zbiory powstały głównie w oparciu o kolekcję pamiątek bosmana Erwina Pasternego, mieszkańca Jaworza, który żeglował do portów na prawie wszystkich kontynentach. W trakcie podróży łowił i preparował morskie zwierzęta. Część kolekcji przekazał właśnie szkole.

Muzeum Fauny i Flory Morskiej w Jaworzu

W roku 2014 przy wsparciu dotacji unijnej w Jaworzu zaprojektowano i wybudowano muzeum z prawdziwego zdarzenia i śmiało można powiedzieć, że jest to jedyne muzeum fauny i flory morskiej na południu Polski. W 2020 r. obok muzeum została wybudowana motylarnia.

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%