Zamknij

Czechowice-Dziedzice: Dzięki szlifowaniu szyn pociągi będą jeździć ciszej

08.06, 21.09.2022 materiał prasowy
Skomentuj Czechowice-Dziedzice: Dzięki szlifowaniu szyn pociągi będą jeździć ciszej
REKLAMA

W czechowickim węźle kolejowym pociągi pojadą ciszej. Maszyna, która szlifuje szyny, pracuje już na odcinku Goczałkowice – Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg – podała we wtorek Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

"Specjalny pociąg szlifuje szyny od Goczałkowic przez Czechowice-Dziedzice po Zabrzeg. To działanie, które odpowiednio przygotowuje tor i powierzchnię szyn. Efektem prac będzie ograniczenie hałasu powodowanego przejazdem składów" - podała Głowacka. Dodała, że dla zarządcy sieci kolejowej dobrze przygotowane tory to lepsze warunki eksploatacji linii w przewozach pasażerskich oraz towarowych.

Jak wyjaśniła przedstawicielka PKP PLK, maszyna bada ultradźwiękami powierzchnię szyn, a następnie szlifuje je specjalnymi tarczami. "Praca odbywa się z dokładnością do dziesiętnych części milimetra. W zależności od potrzeb, pojazd nawet kilkukrotnie wykonuje przejazd z prędkością do 20 km na godz. W nocy podczas prac widać poświatę przy torach objętych pracami" - powiedziała Katarzyna Głowacka.

Prace potrwają do 4 października w godzinach nocnych, aby ograniczyć wpływ na rozkład jazdy.

"W tym czasie prowadzone będą także prace sieciowe w stacji w Czechowicach-Dziedzicach. Na odcinku od Pszczyny do Skoczowa za wybrane pociągi wprowadzona została zastępcza komunikacja autobusowa" - dodała Głowacka.

Szlifowanie szyn to część inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych, która ma poprawić przepustowość kolejowych szlaków oraz zwiększyć efektywność wykorzystania węzła w Czechowicach-Dziedzicach. Wartość całego projektu, który obejmuje m.in. prace na odcinkach tras z Będzina przez Katowice, Tychy i Czechowice-Dziedzice do Zebrzydowic, to 1,4 mld zł. PKP PLK otrzymały na to dofinansowanie z UE. Roboty planowane są do października 2023 r.

(materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%