Zamknij

Obchody Święta Niepodległości w gminach powiatu

16:33, 09.11.2021 | Bielskirynek.pl - Starostwo Powiatowe
Skomentuj Obchody Święta Niepodległości w powiecie bielskim
REKLAMA

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości, które upamiętnia odzyskanie przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli. Tego dnia we wszystkich gminach powiatu bielskiego zaplanowano szereg uroczystości i wydarzeń o charakterze patriotycznym, które zaprezentowano poniżej.

BESTWINA

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Bestwina zapoczątkuje msza św. w intencji ojczyzny, która zostanie odprawiona 11.11.br. o godzinie 9.00 w Kościele Parafialnym pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Bestwinie. Po niej nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej pobyt gen. Józefa Hallera w Bestwinie, zlokalizowanej na budynku Muzeum Regionalnego im. Ks. Z. Bubaka. W mieszczącej się tam Galerii "Na Prowincji" będzie można również obejrzeć Wystawę Broni. 

BUCZKOWICE

Dnia 11 listopada 2021 r. o godzinie 9.00 w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Buczkowicach odbędzie się uroczysta msza św. za ojczyznę. Gminne delegacje złożą pod Pomnikiem Niepodległości. W dalszej kolejności spod kościoła nastąpi przemarsz  w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łodygowic pod pomniki przy ul. Wyzwolenia, gdzie będzie mieć miejsce "Krótka lekcja historii" w wykonaniu grupy teatralnej "ZwT" oraz uroczyste złożenie kwiatów przez gminne delegacje.

CZECHOWICE-DZIEDZICE

Uroczystości miejskie rozpoczną się w dniu 11.11.2021 r. o godzinie 10.00 przy Pomniku Wolności na Skwerze Stulecia. Następnie, ulicami: Niepodległości, Kolejową oraz Legionów odbędzie się  przemarsz  na  Mszę św. w intencji Ojczyzny, która odprawiona zostanie o godzinie 11.00 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach. Po jej zakończeniu nastąpi złożenie kwiatów na Zbiorowej Mogile Poległych i Pomordowanych w I i II Wojnie Światowej na przykościelnym cmentarzu oraz pod pamiątkową tablicą w miejscu wymarszu Legionistów (skrzyżowanie ul. Legionów i ul. Waryńskiego).

Uroczystym obchodom towarzyszyć będzie XXIX Bieg Niepodległości, który w tym roku odbędzie się na dystansie 3 km na Stadionie im. Henryka Puzonia w Zabrzegu oraz Rajd Patriotyczny na trasie od Centrum Edukacji Ekologicznej z Metą przy Pomniku Wolności. 

JASIENICA

Gminne obchody Święta Niepodległości w tym roku odbędą się w Rudzicy. Najpierw, o godzinie 9.00 w Kościele pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Rudzicy zostanie odprawiona msza św, po której delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem pamięci. O godzinie 10.30 w filii jasienickiego GOK-u w Rudzicy będzie mieć miejsce koncert pieśni papieskich "Błogosławieni miłosierni"  w wykonaniu Chybskiej Orkiestry Rozrywkowej pod kierunkiem Waldemara Nowakowskiego oraz wokalistów: Magdaleny Wydrińskiej i Kamila Malchara.

JAWORZE

W jaworzańskim Kościele pw. Opatrzności Bożej dnia 11.11.2021 r. o godzinie 10.30 odbędzie się uroczysta msza za ojczyznę, po której nastąpi uroczyste złożenie kwiatów przez władze samorządowe gminy Jaworze pod tutejszymi pomnikami.  

KOZY

Obchody Święta Niepodległości w Kozach poprzedzi wernisaż fotograficznej wystawy pokonkursowej „Kozy Kozianie – zapis subiektywny”, którą od 8 listopada br. zobaczyć można w galerii w Domu Kultury w Kozach. 10 listopada br. odbędzie się również Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej. Na dzień 11 listopada zaplanowano uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny w kościele w Kozach oraz złożenie wiązanek kwiatów pod tablicami pamiątkowym przy placu Ks. K. Kochaja. O godz. 11.00 na stadionie CSW Kozy rozpocznie się Bieg Niepodległości, a o godz. 15.00 spod Pałacu Czeczów w Kozach będzie można wyruszyć  na spacer historyczny pn.  "Ślady tamtych dni".

PORĄBKA

Gminne obchody Dnia Niepodległości w Porąbce rozpoczną się w kościele parafialnym w Porąbce dnia 11.11.br. o godzinie 11.00 uroczystą mszą w intencji ojczyzny oraz złożeniem kwiatów na cmentarzu i pod Dębem Wolności. O godzinie 12.15 na parkingu przy Urzędzie Gminy Porąbka zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu i przemówienie okolicznościowe. Następnie, o godzinie 12.30 odbędzie się akcja "Żywa flaga". Zostaną też wypuszczone w niebo gołębie, jako symbole pokoju. Podczas wydarzenia zostanie rozdanych 103 sadzonki dębów wśród uczestników obchodów.  Odbędzie się również "Spotkanie z historią" w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjno-Histroycznej 56. Pułku Piechoty Wadowice. Oprawę artystyczną uroczystości  zapewni Orkiestra Dęta DK w Porąbce.

SZCZYRK

W Szczyrku w ramach III Wieczornicy Patriotycznej pod hasłem "Nie bądź obojętny" odbędzie się w dniu 21.11. br. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Górce po mszy św. o godzinie 11.30 Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Regionalnego Zespołu "Klimczok". 

O biało-czerwonym Biegu pod Skrzycznem, który odbędzie się 10.11.br. pisaliśmy szerzej tutaj.

WILAMOWICE

W Sanktuarium Św. Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach w dniu 11 listopada 2021 r. o godzinie 10.00 odbędzie się uroczysta msza za ojczyznę oraz poległych, po której nastąpi złożenie kwiatów na miejscowym cmentarzu.

WILKOWICE

Uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości rozpoczną się przed Urzędem Gminy Wilkowice w dniu 11.11.br. Złożenie kwiatów pod pomnikiem „Bohaterom Odrodzenia Ojczyzny” przy akompaniamencie Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej nastąpi o godzinie 10.15.  Msza św. w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona o godzinie 11.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bystrej Śląskiej.W Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” zostaną wyświetlone z tej okazji następujące filmy:9.11.2021 r. godz. 19:00 - DKF: „Do zobaczenia w zaświatach”, reż. Albert Dupontel,16.11.2021 r. godz. 19:00 - seans filmowy: „Legiony”, reż. Dariusz Gajewski.

[ZT]2011[/ZT]

(Bielskirynek.pl - Starostwo Powiatowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%