Zamknij

Zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

10:37, 18.01.2024 BR / materiał prasowy Aktualizacja: 10:41, 18.01.2024
Skomentuj Babia Góra / fot. Maciej Kraus / Wikipedia Babia Góra / fot. Maciej Kraus / Wikipedia
reo

Zagrożenie lawinowe na Babiej Górze osiągnęło trzeci stopień - sytuacja wymaga szczególnej uwagi i ostrożności.

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR donoszą o znacznym wzroście zagrożenia lawinowego na Babiej Górze. Dotychczas obowiązywał drugi stopień, jednak teraz sytuacja zmieniła się, a turystom zaleca się szczególną ostrożność.

Według Goprowców, znaczne zagrożenie lawinowe wynika głównie z intensywnego południowo-zachodniego wiatru, który przetransportował luźny śnieg, formując groźne deski śnieżne o znacznej grubości. Najbardziej narażone są żleby, kociołki, zagłębienia terenowe oraz miejsca za przełamaniami terenu, zwłaszcza po północnej stronie masywu.

W apelu do turystów ratownicy podkreślają konieczność zwracania uwagi na mikrorzeźbę terenu oraz na utworzone duże nawisy. W warunkach trzeciego stopnia zagrożenia lawinowego, wyzwolenie lawiny może nastąpić nawet przy niewielkim obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach.

Nie tylko Babia Góra stoi w obliczu podwyższonego zagrożenia lawinowego. Również na Pilsku sytuacja jest trudna. Opady śniegu w połączeniu z silnym wiatrem utworzyły depozyty w kopule szczytowej, szczególnie w zagłębieniach terenowych na stronach zawietrznych.

Grupa Beskidzka GOPR ostrzega, że możliwe są zejścia zsuwów i małych lawin, zwłaszcza w stromych wklęsłych formacjach terenowych na północnej i południowej stronie grzbietu. Warunki turystyczne są bardzo trudne, a szlaki są zawiane, co utrudnia orientację.

Ratownicy zwracają uwagę na prognozowane ocieplenie i opady deszczu, które mogą osłabić pokrywę śnieżną, zwłaszcza w niższych partiach góry. Turystom zaleca się śledzenie prognoz pogodowych i dostosowanie planów wędrówek do warunków atmosferycznych.

W przypadku wypadku czy zagrożenia, ratownicy GOPR są gotowi do natychmiastowej interwencji. Numer alarmowy 985 lub 601 100 300 jest dostępny dla wszystkich potrzebujących pomocy. Jednak najważniejsze to zachowanie roztropności i odpowiedzialności podczas wędrówek górskich.

(BR / materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%