Zamknij

Wystawa prac Tadeusza Modrzejewskiego na zamku w Grodźcu

22:38, 31.03.2024 . Aktualizacja: 22:51, 31.03.2024
Skomentuj Zamek w Grodźcu / fot. Jacek Proszyk Zamek w Grodźcu / fot. Jacek Proszyk

W zamku w Grodźcu, malowniczo położonym na terenie gminy Jasienica, powstała nowa ekspozycja upamiętniająca Tadeusza Modrzejewskiego, znanego skrybę z Bielska-Białej. W skład tej nietuzinkowej wystawy wchodzi kilkanaście ksiąg autorstwa Modrzejewskiego, które zamek ma w swojej kolekcji. Wśród nich znajdują się niezwykle cenne pierwsze manuskrypty takich dzieł jak "Chłopi" oraz "Pan Tadeusz".

Po okresie świątecznym, w bibliotece zamkowej kawiarenki, jeden z manuskryptów Modrzejewskiego zostanie udostępniony do oglądania dla wszystkich zainteresowanych. 

Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta

Tadeusz Modrzejewski był nie tylko cenionym skrybą, ale także pasjonatem literatury, a zwłaszcza twórczości Władysława Reymonta. Przy ulicy Pankiewicza, w pobliżu bielskiej starówki, założył prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta. Od 1989 roku muzeum to stanowiło ważny punkt na kulturalnej mapie regionu.

W swoich zbiorach Modrzejewski gromadził nie tylko dzieła literatury polskiej, ale również własnoręcznie przepisywane i ilustrowane egzemplarze, które stanowiły niezwykłą atrakcję dla zwiedzających. W ubiegłym roku miasto przejęło zbiory muzeum, a obecnie trwają przygotowania do prac renowacyjnych, mających na celu przywrócenie dawnej świetności temu ważnemu miejscu kultury.

Tragiczna śmierć miłośnika Reymonta

Niestety, życie Tadeusza Modrzejewskiego przerwała tragiczna śmierć spowodowana pożarem w bloku mieszkalnym przy ulicy Andrychowskiej w Bielsku-Białej. 

[ZT]10873[/ZT]

Odnowiony zamek w Grodźcu

Zamek w Grodźcu, będący obecnie własnością przedsiębiorcy Michała Bożka, przeszedł gruntowną renowację i od stycznia ubiegłego roku jest otwarty dla zwiedzających. To niezwykłe miejsce, w którym historia splata się z nowoczesnością, przyciąga turystów z całego kraju.

Wnętrza zamku skrywają bogactwo kolekcji Michała Bożka, który jest również zapalonym kolekcjonerem. Znajdziemy tu nie tylko malarstwo, ale także porcelanę, fajans, naczynia cynowe, mapy historyczne, meble oraz broń z różnych okresów historycznych - od XVII do XX wieku. W chwili obecnej funkcję kustosza zamku pełni znany bielszczanom historyk Jacek Proszyk.

Warto więc odwiedzić zarówno zamek w Grodźcu, by zobaczyć ciekawą kolekcję Michała Bożka, jak i wspomnianą ekspozycję poświęconą pamięci Tadeusza Modrzejewskiego.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%