Tematyka i koncepcja wystawy
Tytuł wystawy, „Don’t hate the player, hate the game”, wskazuje na krytyczne spojrzenie kuratorów na wpływ rynku sztuki na rozwój współczesnych praktyk artystycznych. Kuratorzy, Janek Owczarek i Piotr Policht, w swoich wyborach postanowili podjąć refleksję nad tym, w jaki sposób artystyczne idee i wartości dostosowują się (lub ulegają) realiom komercyjnego rynku. Prace wybranych artystów ukazują różne strategie, które twórcy podejmują w odpowiedzi na presję finansową, medialną oraz społeczną, a także wyzwania związane z popularnością, rozpoznawalnością i oczekiwaniami publiczności.
Kuratorzy Owczarek i Policht przyjęli koncepcję wystawy jako przestrzeń, gdzie widz może zrozumieć mechanizmy działania rynku sztuki oraz związane z nim dylematy artystów. Ekspozycja nie tylko ukazuje sztukę jako dzieło estetyczne, ale pozwala dostrzec złożone procesy, jakie towarzyszą jego powstawaniu i prezentacji w kontekście szeroko pojętej komercjalizacji.
Artyści i ich prace
W gronie zaproszonych twórców znajdują się wybitni polscy artyści, którzy zdobyli uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. W wystawie uczestniczą: Zuzanna Bartoszek, Tymek Borowski, Patrycja Cichosz, Jagoda Czarnowska, Veronika Ivashkevich, Wiktoria Kieniksman, Józef Kluza, Marian Kopf, Tomasz Kręcicki, Norman Leto, Ant Łakomsk, Cyryl Polaczek, Mariola Przyjemska, Łukasz Radziszewski, Agata Słowak, Paweł Susid, Michał Żytniak.
Artyści ci, korzystając z różnych technik i środków wyrazu, eksplorują napięcia pomiędzy autentycznością a komercją, niezależnością artystyczną a wymogami rynku.
Program wydarzeń towarzyszących
Podczas trwania wystawy organizowane będą liczne wydarzenia towarzyszące, które wzbogacą odbiór prezentowanych prac oraz otworzą przestrzeń do dyskusji. W programie znalazły się:
Bielska Jesień – historia i znaczenie
Bielska Jesień to cykl wystaw organizowanych przez Galerię Bielską BWA, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń artystycznych w Polsce. Kuratorska edycja wystawy stanowi platformę, gdzie młodzi twórcy oraz doświadczeni artyści mają okazję zaprezentować swoje prace w kontekście krytycznej refleksji nad aktualnymi trendami oraz kondycją sztuki współczesnej.
Wstęp na wernisaż oraz wszystkie wydarzenia towarzyszące wystawie jest bezpłatny, co ma na celu szerokie otwarcie tej edycji Bielskiej Jesieni na publiczność. Wystawa będzie dostępna do zwiedzania przez dwa miesiące, co pozwoli szerokiej grupie odbiorców na głębokie zapoznanie się z tematyką oraz refleksję nad współczesną sztuką w kontekście realiów rynkowych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz