Zamknij

Pierwsza odsłona Kalendarza Beskidzkiego 2024 w bielskiej Kubiszówce

23:50, 04.12.2023 Aktualizacja: 07:46, 05.12.2023
Skomentuj Redaktor Jan Picheta - gospodarz wieczoru Redaktor Jan Picheta - gospodarz wieczoru

4 grudnia w Domu Kultury im. W. Kubisz odbyło się pierwsze spotkanie promujące najnowsze wydanie Kalendarza Beskidzkiego na rok 2024. Warunki pogodowe i konkurencyjna impreza w pobliskiej Książnicy wpłynęły nieco na frekwencję wydarzenia. 

Trudno wyobrazić sobie koniec roku bez Kalendarza Beskidzkiego. Wieloletni redaktor periodyku Jan Picheta zaprosił do tegorocznego wydania znakomitych autorów, w większości znanych już czytelnikom wydawnictwa. Kilkoro z nich mieliśmy okazję wysłuchać podczas pierwszego spotkania promocyjnego w bielskiej Kubiszówce. 

Po krótkim powitaniu gości przez kierowniczkę Kubiszówki Iwonę Kusak, głos zabrała przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia Grażyna Staniszewska. Nie omieszkała podkreślić rosnącego zainteresowania mieszkańców historią swojego miasta i okolic. Dowodem na to jest sukces poprzedniego wydania kalendarza, który znalazł swoich nabywców praktycznie w całości.

Grażyna Staniszewska i Iwona Kusak

Izabela Kruźlak, to autorka pracy malarskiej ilustrującej okładkę tegorocznego Kalendarza i zarazem bohaterka tekstu Jana Pichety "Wola barw wielu". Z zawodu jest grafikiem i ilustratorką, lecz postanowiła także spróbować swoich sił w malarstwie. Przy okazji swojego wystąpienia zaprosiła zebranych na styczniową wystawę swoich prac do Bielskiego Centrum Kultury.

Iza Kruźlak - autorka ilustracji do okładki Kalendarza

Karty Kalendarza zdobią barwne rysunki Krzysztofa Dadaka - wieloletniego ilustratora prac, wydawanych w ramach konkursu literackiego "Lipa". 

Krzysztof Dadak ozdobił Kalendarz swoimi ilustracjami

Autorką historii o Igorze Mitoraju jest Wioletta Lewandowska. W roku 2024 przypada 80. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci polskiego artysty, który znalazł ogromne uznanie we Włoszech.

Wioletta Lewandowska o Igorze Mitoraju

Magdalena Legendź stworzyła osobisty, wspomnieniowy tekst o miejscu swojego dzieciństwa na ulicy Browarnej.

Magdalena Legendź opowiada o Ogrodzie przy Browarnej

Małżeństwo bielskich archeologów Bożeny i Bogusława Chorążych odkryło przed czytelnikami niezwykle ciekawą historię wykopalisk w okolicach Porąbki i Kobiernic. 

Bożena i Bogusław Chorąży odkrywają skarby znad Soły

Mieczysław Słonina powrócił do tematu losów mieszkańców Zarzecza, którzy niegdyś opuścili swoje domostwa i oddali ziemię pod budowę zapory. Autor podjął w swoim tekście polemikę z Wojciechem Kiełkowskim, autorem publikacji "Zarzecka tragedia", która ukazała się w poprzednim wydaniu Kalendarza.

Mieczysław Słonina - autor riposty na tekst

Katarzyna Żaczek pojawiła się na spotkaniu w towarzystwie bohatera swojej opowieści, byłego powstańca warszawskiego Jana Dąmbrowskiego, którego losy opisała w publikacji "Pierwsza lekcja patriotyzmu Jana Dąmbrowskiego". Drugi tekst autorki ma charakter rodzinno-wspomnieniowy "Walczakowie i ich potomkowie".

Jan Dąmbrowski i Katarzyna Żaczek

Prof. Marek Bernacki przybliżył temat założenia na bielskiej ATH Akademickiego Forum Humanistycznego, które przez lata było miejscem wymiany myśli, poglądów i spotkań ze znamienitymi postaciami nauki, kultury i sztuki.

Marek Bernacki - o Akademickim Forum Humanistycznym w ATH

Piotr Wysocki, długoletni redaktor naczelny Kroniki Beskidzkiej - tym razem wystąpił w roli bohatera wywiadu, który przeprowadził z nim Juliusz Wątroba. Tekst "Antyk-wariat", to opowieść o dziesięcioletnim epizodzie w życiu dziennikarza, kiedy to wcielił się, jak twierdzi z dużym powodzeniem, w rolę antykwariusza.

Piotr Wysocki o życiu antykwariusza

Małgorzata Irena Skórska jest autorką wywiadu z dyrektorem Teatru Polskiego Witoldem Mazurkiewiczem, zatytułowanym "Jestem bielszczaninem pełnej krwi". 

Małgorzata Irena Skórska

Na koniec głos zabrał Romuald Karwik - autor dwóch publikacji o bielskich galeriach sztuki i o tym, jak odmieniły one jego życie. "Miejsce skazane na sztukę" to opowieść o galerii TO-TU znajdującej się na rogu ulic Wzgórze i Schodowej. "Był Bazyl" to wspomnienie o nieistniejącym już (przynajmniej w pierwotnej formie) pubie Bazyl na bielskiej Starówce. 

Romuald Karwik opowiada o bielskich galeriach sztuki

Oprawę artystyczną spotkania zapewniły piosenki ze spektaklu poetyckiego "Olśnienia". Piosenki do tekstów Juliusza Wątroby zaśpiewały Anna Majeranowska-Widomska, Joanna Jatkowska, Julia Przybylska z towarzyszeniem młodych artystów.

To oczywiście nie wszyscy autorzy tekstów tegorocznego Kalendarza. Do ich grona należą także: Stanisław Biłka, Jan Branny, Szymon Broda, Jacek Cwetler. Marta Fox, Mariusz Hujdus, Andrzej Kucybała, Janusz Legoń, Zbigniew Lubowski, Władysława Magiera, Janina Pieniążek, Tomasz Pudełko, Ewa Rahden, Bogusław Słupczyński, Dariusz Tomalak, Lech Suchomłyniow, Helena Olczak-Woltman i Mirosław Miodoński.

Poetycko ubarwiły wydanie wiersze laureatów Wojewódzkiego i Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat - Lucyny Białkowskiej, Sylwii Bizoń, Aleksandry Chrystowskiej, Edyty Dudy, Julii Dziubek, Katarzyny Hetman, Katarzyny B. J. Olek, Renaty Rosickiej, Sławomira Rumiaka, Aleksandra Stankiewicza, Grety Wardęgi i Katarzyny Wądolny,

Kolejne spotkanie promocyjne Kalendarza Beskidzkiego zaplanowane są w:

  • Ośrodku Ewangelickim Eben-Ezer w Dzięgielowie 11 grudnia o g. 10.00
  • Bibliotece Miejskiej przy ul. Głębokiej w Cieszynie 15 grudnia o g. 17.00
(Agata Rucińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%