[FOTORELACJA]209[/FOTORELACJA]
24 marca do Książnicy Beskidzkiej przybyli miłośnicy książek profesora J.R.R. Tolkiena. Bielska placówka już od kilku lat włącza się wspólnie z Darkiem Bagińskim (znanym w mieście jako Gandalf) w akcję Światowego Dnia Czytania Tolkiena.
Tym razem do wspólnej lektury fragmentów "Powrotu Króla", "Silmarilionu" i "powieści "Dwie wieże" zaproszeni zostali pisarze: Wiktoria Czyżycka i Janusz Stankiewicz. Młodzi wiekiem i stażem pisarskim autorzy zafascynowali się światem fantasy autora "Władcy pierścienia" już we wczesnej młodości i tworzą swoją literaturę w podobnej, aczkolwiek autorskiej konwencji.
Wiktoria Czyżycka - prawdopodobnie najmłodsza pisarka literatury fantasy (debiutowała w wieku 16 lat) jest autorką powieści "Ucieczka" (tom drugi ma ukazać się już niebawem) sama przyznała, że lektura powieści mistrza Tolkiena, była dla niej zawsze fascynującą mentalną podróżą do innych światów. Jej świat, to królestwo Elfów.
Janusz Stankiewicz zadebiutował powieścią fantasy "Gorath. Uderz pierwszy" (jest to pierwszy tom 3-częściowego cyklu), w której przedstawia okrutny świat rządzony przez Orki.
Fragmenty powieści Tolkiena przeczytali także: Agnieszka Kawecka - kierowniczka Domu Kultury im. Jacka Lecha w Mikuszowicach Krakowskich i Halina Sarapata z Bractwa Śródziemia (znana bielszczanom jako postać kobiety-krasnoluda).
Gościem specjalnym tego niezwykłego wieczoru był Rubeus Hagrid, z czarodziejskiego świata Harrego Pottera, który przywędrował prosto z "Magicznego Kotła" przynosząc ze sobą magiczne eliksiry i nagrody dla uczestników konkursu plastycznego.
Uczestnicy wydarzenia mogli także sprawdzić swoją wiedzę na temat ziół i przypraw oraz zrobić własnoręcznie pamiątkową kartkę z Yorkshire. Na zakończenie odbył się krótki pokaz walki pomiędzy dobrem a złem, w której wzięli udział: krasnolud Gimli, Gandalf, Eowina i Nazgul.
Dzień Czytania Tolkiena jest obchodzony na całym świecie co roku 25 marca, gdyż właśnie wtedy na kartach powieści "Władcy pierścieni" upadł Sauron. Fani literatury tolkienowskiej zapoczątkowali to święto w 2003 roku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz