W bielskiej Kubiszówce, 3 grudnia o godz. 17:00, odbędzie się premiera pięćdziesiątej dziewiątej edycji Kalendarza Beskidzkiego – jednego z najważniejszych regionalnych wydawnictw Podbeskidzia. Tegoroczna edycja, przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, obfituje w inspirujące artykuły, wywiady i wspomnienia, które przybliżają zarówno przeszłość, jak i współczesność regionu.
- Miło mi zaprosić na promocję pięćdziesiątej dziewiątej edycji Kalendarza Beskidzkiego. W latach 1960-2004 wydawcą rocznika było Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej. Nasz periodyk AD 2025 będzie po raz piętnasty wydany przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, któremu przez te lata przewodniczyła Grażyna Staniszewska. Dlatego na łamach Kalendarza Beskidzkiego AD 2025 nie mogło zabraknąć wywiadu z byłą posłanką, eurodeputowaną i radną Bielska-Białej, który przeprowadził Dobrosław Barwicki-Picheta
- zaprasza Jan Picheta, redaktor naczelny wydawnictwa.
Nowe wydanie „Kalendarza Beskidzkiego” – hołd dla kultury, sztuki i historii regionu
Nowa edycja „Kalendarza Beskidzkiego” zaskakuje bogactwem treści i różnorodnością tematów, łącząc przeszłość z teraźniejszością oraz celebrując wyjątkowe jubileusze. Publikacja, jak co roku, stanowi kronikę życia kulturalnego, społecznego i artystycznego Beskidów, ukazując także związki regionu z osobistościami o światowej renomie.
Jubileusze artystów i ich dziedzictwo
Centralnym punktem wydania jest przypomnienie twórczości Ignacego Bieńka, którego setna rocznica urodzin zbiegła się z 25-leciem wyburzenia monumentalnego muralu stworzonego przy ul. Leszczyńskiej w Bielsku-Białej. Dzieło, poświęcone tysiącleciu państwowości polskiej, pozostaje symbolem jego artystycznego dorobku. Pamięć o artyście kultywuje Kinga Kawczak.
Równocześnie świętujemy 80. urodziny profesora Michała Klisia, współtwórcy wspomnianej mozaiki i pierwszego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jego twórczość, analizowana przez Teresę Dudek-Bujarek, jest szczególnym ukłonem w stronę sztuki współczesnej.
Ikony sztuki z Bielska-Białej
W publikacji nie zabrakło wspomnień o Igorze Mitoraju, światowej klasy rzeźbiarzu, który uczęszczał do tej samej szkoły co prof. Kliś. Dzięki relacji Wioletty Lewandowskiej czytelnicy mogą poznać dorobek artysty w takich miejscach jak Plac Cudów w Pizie czy Muzeum Kontrady Żółwia w Sienie.
Młode talenty i mistrzowie przestworzy
Galeria „Kalendarza Beskidzkiego” prezentuje prace młodych artystek Agnieszki Szczygielskiej-Bachman i Karoliny Niemczyk. Obrazy tej ostatniej zyskały uznanie aż w Miami. W zestawieniu pojawiają się także fotografie Sebastiana Kawy, osiemnastokrotnego mistrza świata w szybownictwie, który uchwycił spektakularne obrazy z lotu nad K2. W rozmowie z Małgorzatą Skórską pilot opowiada o swoich niezwykłych przeżyciach.
Kultura, historia i lokalne inicjatywy
Nie zabrakło również tematyki historycznej. Jacek Cwetler przybliża losy kina Świt w Czechowicach, które działa już od stu lat. Urszula Bożałkińska natomiast odkrywa historię Apteki pod Jeleniem, która funkcjonowała przez ponad 250 lat. Tymoteusz Król opisuje plany utworzenia muzeum w Wilamowicach, co stanowi istotny krok w ochronie dziedzictwa Wilamowian.
Muzyka i sport na najwyższym poziomie
Na uwagę zasługują także opowieści o bielskiej orkiestrze Cavatina Philharmonic Orchestra oraz jubileuszach Klubu Sportowego Rekord, który świętuje 30-lecie pełne sukcesów. Muzyka i sport splatają się również w historiach młodych muzyków. Dobrze zapowiadającymi się zawodnikami Rekordu byli w czasach młodości: Miłosz Pieczonka (saksofonista, obecnie lider zespołów jazzowych), Jan Pieniążek (perkusista, zdobywca Ikara, nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury trzy lata temu; pisaliśmy o nim przed paru laty na łamach KB) i Eryk Parchański (jeden z najbardziej uzdolnionych pianistów młodego pokolenia.
Wspomnienia o tych, którzy odeszli
W dziale Spieszmy się kochać mamy kilka artykułów wspomnieniowych o ludziach, którzy już odeszli. O skrzypku Andrzeju Laburdzie (Paganinim) pisze Andrzej Kucybała, o byłym szefie Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej Tadeuszu Trębaczu – Mariusz Hujdus, o aktorze, reżyserze, pedagogu i pisarzu Jerzym Stuhrze – Małgorzata I. Skórska, o kapitanie żeglugi Sławomirze Ohio Ochnio – Wacław Potocki-Bachman, o historyku, doktorze Jerzym Polaku – Stanisław Biłka, o ostatnim polskim skrybie Tadeuszu Modrzejewskim – Jakub Gajda. O swojej mamie Danucie Bobie, zmarłej w minionym roku w wieku lat 103, i swym tacie Bartłomieju Bobie, którzy ratowali Żydów od niechybnej śmierci w czasie II wojny światowej opowiada ich córka Bożena Boba-Dyga.
Co dalej w „Kalendarzu Beskidzkim”?
Publikacja „Kalendarza Beskidzkiego” to coś więcej niż dokumentacja – to inspiracja, która odkrywa bogactwo kultury i historii Beskidów. Obowiązkowa lektura dla miłośników regionalnego dziedzictwa!
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz