Andrzej Szczęsny z bielskiego Startu wprowadził reprezentację Polski na płytę Ptasiego Gniazda.
Przywódca ChRL Xi Jinping oficjalnie otworzył XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie. "Ogłaszam igrzyska paraolimpijskie za otwarte" - oświadczył podczas ceremonii na Stadionie Narodowym.
W trakcie uroczystości pełne emocji przemówienie wygłosił szef Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) Andrew Parsons.
"Dążymy do lepszego i silniejszego świata wolnego od nienawiści i ignorancji. Wolnego od konfliktów i konfrontacji zbrojnych. Sportowcy paraolimpijscy dobrze o tym wiedzą, że przeciwnik nie jest wrogiem tylko rywalem. Razem możemy osiągnąć więcej"
- powiedział. Brazylijczyk swoje wystąpienie zakończył wezwaniem do pokoju, apelował o jak najszybsze zakończenie działań zbrojnych na Ukrainie zaatakowanej przez Rosję.
W przeddzień rozpoczęcia igrzysk IPC zdecydował, że jednak nie wystąpią w nich reprezentanci Rosji i Białorusi, choć jeszcze w środę był skłonny dopuścić ich do startu pod neutralną flagą. To reakcja na rosyjską napaść militarną, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę.
Podczas defilady uczestników nieliczna publiczność oklaskami przywitała Ukraińców, którzy weszli na stadion z podniesionymi pięściami.
"Nasza obecność na Paraolimpiadzie nie jest bez znaczenia. To symbol, że Ukraina była, jest i pozostanie niezależnym państwem" - powiedział przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Paraolimpijskiego Walerij Suszkiewicz.
Na płytę Ptasiego Gniazda reprezentację Polski wprowadził Andrzej Szczęsny zawodnik bielskiego Startu.
W rozpoczynającej się 4 marca imprezie Polskę będzie reprezentować 11 niepełnosprawnych zawodników i czworo przewodników. W sumie w Pekinie wystąpi około 600 osób reprezentujących 48 państw.
Uroczystość ponownie wyreżyserował chiński filmowiec Chang I-mou, który przygotował otwarcie zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. (PAP)
::news{"type":"see-also","item":"2950"}
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
"Zagubiony chłopiec" – mocna premiera w Banialuce
No to chyba byliśmy na różnych przedstawieniach. Może i parę obrazków ładnych, muzyka robi draturgie, ale tekst okropny, nie klei się i fatalnie podawany. Brak jakiejś sensownej konkluzji ... Może nie widziała pani na prawde dobrych spektakli Banialuki, jak Gałczyński, Sem Nocy Letniej, Ballady i Romanse czy dobre lalkowe jak Złoty klucz i inne ... To przedstawienie odarte z pseudoatrakcyjnych multimediów ( które w lepszej jakości i mniej archaiczne młodzież ma w dzisiejszych grach) odarte ze świateł i scenografii jest nieskładnym zlepkiem etiud rodem z amatorskich teatrów w domach kultury.
Anna
18:59, 2026-03-18
Planowane zmiany w Budżecie Obywatelskim
Miało byc 10 milionów na tematy rowerowe w 2027, za pól roku, zostanie 5 milionów. a na wiosnę 2027 już 3 miliony. Nadal nie rozumiem tej anty rowerowej batalia UM.
Mariusz
09:48, 2026-03-16
Bielsko-Biała: 75 lat pod wspólnym adresem
Obecne Bielskie Centrum Kultury, położone po stronie bielskiej, jako dawna strzelnica w... Białej? Coś tu jest nie tak.
MM
21:16, 2026-03-13
Petycja w sprawie kotów wolno żyjących w Bielsku-Białej
Zgadzam się z petycją jeśli celem jej działań będzie pozbycie się tych wolno-żyjących kotów. Nie mam nic przeciw ich dobrej jakości życia, ale w schronisku, a nie na wolności gdzie polują na inne mniejsze zwierzaki typu ptaki czy wiewiórki.
Seweryn
19:40, 2026-02-26