Zamknij
REKLAMA

Uroczyste otwarcie paraolimpiady w Pekinie. Polską reprezentację wprowadził Andrzej Szczęsny z bielskiego Startu

17:03, 04.03.2022 | PAP
Skomentuj Andrzej Szczęsny z bielskiego Startu wprowadził reprezentację Polski na płytę Ptasiego Gniazda.
REKLAMA

Przywódca ChRL Xi Jinping oficjalnie otworzył XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie. "Ogłaszam igrzyska paraolimpijskie za otwarte" - oświadczył podczas ceremonii na Stadionie Narodowym.

W trakcie uroczystości pełne emocji przemówienie wygłosił szef Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) Andrew Parsons.

"Dążymy do lepszego i silniejszego świata wolnego od nienawiści i ignorancji. Wolnego od konfliktów i konfrontacji zbrojnych. Sportowcy paraolimpijscy dobrze o tym wiedzą, że przeciwnik nie jest wrogiem tylko rywalem. Razem możemy osiągnąć więcej"

- powiedział. Brazylijczyk swoje wystąpienie zakończył wezwaniem do pokoju, apelował o jak najszybsze zakończenie działań zbrojnych na Ukrainie zaatakowanej przez Rosję.

W przeddzień rozpoczęcia igrzysk IPC zdecydował, że jednak nie wystąpią w nich reprezentanci Rosji i Białorusi, choć jeszcze w środę był skłonny dopuścić ich do startu pod neutralną flagą. To reakcja na rosyjską napaść militarną, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę.

Podczas defilady uczestników nieliczna publiczność oklaskami przywitała Ukraińców, którzy weszli na stadion z podniesionymi pięściami.

"Nasza obecność na Paraolimpiadzie nie jest bez znaczenia. To symbol, że Ukraina była, jest i pozostanie niezależnym państwem" - powiedział przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Paraolimpijskiego Walerij Suszkiewicz.

Na płytę Ptasiego Gniazda reprezentację Polski wprowadził Andrzej Szczęsny zawodnik bielskiego Startu.

W rozpoczynającej się 4 marca imprezie Polskę będzie reprezentować 11 niepełnosprawnych zawodników i czworo przewodników. W sumie w Pekinie wystąpi około 600 osób reprezentujących 48 państw.

Uroczystość ponownie wyreżyserował chiński filmowiec Chang I-mou, który przygotował otwarcie zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. (PAP)

[ZT]2950[/ZT]

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%