Zamknij

Zeroemisyjny transport publiczny - umowa bielskiego MZK z PKN ORLEN

15:22, 30.04.2021 | A.R
Skomentuj MZK Bielsko-Biała podejmuje współpracę Orlenem. Podpisano list intencyjny
REKLAMA

Zarząd bielskiego MZK komunikacyjnej podpisał List Intencyjny z PKN ORLEN w sprawie organizacji współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu publicznego opartego o napędy zasilane wodorem.

Tak jak informowaliśmy, analizujemy, czy pojazdy zeroemisyjne, które w najbliższych latach pojawią się w naszej flocie, powinny być zasilane bateriami czy ogniwami wodorowymi. O ile pierwszy wariant jest już dobrze znany i wykorzystywany w komunikacji miejskiej, o tyle wodór to wciąż nowe zagadnienie. Do niedawna szacowano, że zastosowanie go w transporcie publicznym to kwestia najbliższych dwudziestu lat. Obecnie rozwój tego sektora znacząco przyspieszył, dlatego chcemy zaangażować się we współpracę z PKN ORLEN, by wspólnie działać na rzecz wykorzystania technologii wodorowej

– mówi Prezes Zarządu MZK Hubert Maślanka.

Co najistotniejsze dla bielskiego przewoźnika, podpisany przez obie strony List Intencyjny zakłada wymianę informacji i ich wspólne pozyskiwanie w zakresie realizowanych przez Spółki – niezależnie od siebie – projektów. Jest też deklaracją chęci współpracy w fazie przygotowawczej planowanych inwestycji m.in. w kwestii eksploatacji pojazdów zasilanych wodorem, budowy infrastruktury czy logistyki dostaw paliwa wodorowego. Dotyczy również wspólnych działań promocyjnych.

To czysto biznesowa relacja. Wzajemna pomoc ma przynieść korzyści obu stronom, ale też w żaden sposób nas nie ogranicza

– podkreśla Maślanka.

Warto podkreślić, że obie Spółki przymierzają się do jednych z najbardziej innowacyjnych na polskim rynku projektów mających na celu wykorzystanie alternatywnych paliw zeroemisyjnych. ORLEN inwestuje w budowę dwóch hubów wodorowych, które zaspokoją zapotrzebowanie na wodór. Hub południowy ma powstać w małopolskiej Trzebini.

Do potencjalnych inwestycji poważnie przygotowuje się także bielski operator. W ramach opracowań rozważa częściową produkcję wodoru dla własnych potrzeb na terenie zajezdni. Spółka swoje plany dotyczące zero-emisyjności chce oprzeć na partnerstwie. W najbliższym czasie nawiąże także współpracę z Krajową Agencją Poszanowania Energii S.A., która wdraża program wsparcia dla samorządów zainteresowanych wykorzystaniem wodoru w komunikacji miejskiej.

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%