Zamknij

Utylizacja śmieci z zerową emisją? Czy technologia ZEWE zastąpi tradycyjne spalarnie śmieci?

17:00, 07.10.2021 materiał prasowy Aktualizacja: 13:02, 08.10.2021
Skomentuj Technologia ZEWE Technologia ZEWE

Polscy inżynierowie we współpracy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej opracowali rewolucyjną technologię utylizacji odpadów – technologię ZEWE (Zero Emission Waste Elimination). Właśnie zakończono próby technologiczne, które potwierdziły jej skuteczność.

Technologia ZEWE ma pozwolić na przetworzenie odpadów różnego typu:

  • komunalnych,
  • przemysłowych,
  • niebezpiecznych 
  • medycznych 

Z różnego typu odpadów będzie można wytwarzać wodór, wodę, biometan, energię elektryczną i cieplną oraz materiały budowlane. To nie spalarnia, ale zupełnie nowa, polska zeroemisyjna technologia utylizacji odpadów komunalnych. Od stycznia wchodzi do sprzedaży. Opracowała ją spółka WTT z siedzibą w Opolu.

Nowa technologia daje możliwość zagospodarowania osadów ściekowych (komunalnych i przemysłowych), odpadów: komunalnych, przemysłowych, niebezpiecznych i medycznych, a także gazów odpadowych i spalin oraz hałd poprzemysłowych i pohutniczych.

Ma kosztować w zależności od skali od kilkunastu do 100 mln złotych, ale będzie można przy jej zakupie korzystać z grantów wdrożeniowych m.in. z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i Funduszu Spójności oraz Funduszu Modernizacyjnego. 

Pierwsza instalacja utylizacji odpadów ZEWE uruchomiona zostanie niebawem w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu.

Technologia ZEWE (Zero Emission Waste Elimination), jaką opracowała spółka WTT, jest rozwiązaniem łączącym w innowacyjny sposób kilka technologii, m.in. wysokotemperaturowego zgazowania plazmowego. Daje to możliwość zagospodarowania osadów ściekowych (komunalnych i przemysłowych) oraz odpadów: komunalnych, przemysłowych, niebezpiecznych i medycznych. W efekcie uzyskiwane są wodór, czysta woda, energia cieplna i elektryczna, witryfikat (bazalt – materiał budowlany drogowy lub izolacyjny).

Jeszcze w tym roku, m.in. dzięki środkom pozyskanym z trwającej właśnie emisji akcji, WTT uruchomi pierwszą instalację utylizacji odpadów ZEWE w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu. Ma to umożliwić uzyskanie referencji w skali przemysłowej.

Nowa technologia ZEWE dla samorządów i producentów

Na początku 2022 roku rozpocznie się sprzedaż instalacji ZEWE. Krzysztof Nieć, prezes zarządu spółki, podkreśla, że firma idzie w dwóch rynkowych kierunkach.

 Po pierwsze oferujemy bardzo dobre rozwiązania dla samorządów, bo zagospodarowujemy odpady komunalne. Nasza oferta jest też skierowana do producentów, którzy nie dość, że ponoszą koszty zagospodarowania odpadów, to jeszcze zostaną niebawem objęci opłatami związanymi z Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta.

Ceny instalacji ZEWE w zależności od wariantu wahać będą się od ok. 20 do 100 milionów złotych. Prezes spółki zauważa jednak, że ich nabywcy (w tym samorządy) przy jej zakupie będą mogli korzystać z grantów wdrożeniowych m.in. z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i Funduszu Spójności oraz Funduszu Modernizacyjnego. - Jest idealna do tego typu wsparcia: innowacyjna, skuteczna, w 100 procentach ekologiczna i polska

- mówi Krzysztof Nieć.

Podkreśla, że technologii ZEWE nie należy mylić z termiczną utylizacją, czyli tzw. spalarniami odpadów.

Wykorzystujemy technologię beztlenowego zgazowania plazmowego w temperaturze powyżej 1300 stopni. To nie generuje powstawania żadnych odpadów

- tłumaczy Krzysztof Nieć.

Ta technologia jest rewolucyjna. Eliminuje problem odpadów i emisji zanieczyszczeń oraz ogranicza zużycie lub bardziej racjonalnie wykorzystuje materiały i energię. Wszystko to dla idei "czystego świata" i "równowagi ekologicznej". Działania te przyniosą dużą korzyść dla klientów i środowiska naturalnego, ponadprzeciętny wynik finansowy dla akcjonariuszy oraz możliwości rozwoju zawodowego dla pracowników

- podkreśla wiceprezes zarządu WTT Adam Zadorożny.

(materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%