W kwietniu 2025 roku w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie doszło do brutalnego ataku nożem na dr. Tomasza Soleckiego, cenionego ortopedę. Sprawcą był 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej z Katowic, który wcześniej był pacjentem lekarza i przez dwa lata przejawiał obsesyjne zachowania wobec niego. Pomimo wcześniejszych zgłoszeń dotyczących jego agresywnych zachowań, nie wdrożono odpowiednich środków ochronnych.
Przemoc wobec personelu medycznego staje się coraz powszechniejszym problemem. W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej pielęgniarki od miesięcy zgłaszają przypadki agresji słownej ze strony pacjentów i ich bliskich. Wulgaryzmy, groźby i próby zastraszania znacząco wpływają na jakość pracy i poczucie bezpieczeństwa pracowników.
W odpowiedzi na rosnącą skalę przemocy, środowisko medyczne ogłosiło 6 maja ogólnopolski dzień żałoby i protestu. Głównym wydarzeniem będzie zaplanowany na 10 maja Marsz Milczenia Medyków w Warszawie. Demonstracja ma na celu upamiętnienie zamordowanego lekarza i zamanifestowanie sprzeciwu wobec wszelkich form agresji w ochronie zdrowia.
Rząd zapowiedział zaostrzenie przepisów karnych za napaści na pracowników medycznych oraz planuje wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa – m.in. kamizelek ochronnych i systemów monitoringu. Jednak eksperci alarmują, że rozwiązania doraźne nie wystarczą. Konieczna jest szeroko zakrojona reforma – od poprawy warunków pracy po edukację społeczeństwa i wsparcie psychologiczne dla zespołów medycznych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz