Ustawa stopniowo ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem ściśle określonych niedziel: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także niedziela poprzedzająca Wielkanoc oraz trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie – te ostatnie zostały wprowadzone na mocy nowelizacji z 1 lutego 2025 roku.
Wprowadzone zmiany przewidują także, że 24 grudnia, czyli Wigilia, będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników, w tym zatrudnionych w placówkach handlowych. Do tej pory Wigilia była dniem roboczym do godziny 14. Nowelizacja zakłada również, że w grudniu pracownicy handlu nie będą mogli pracować więcej niż w dwie niedziele.
„Zmiana ta ma na celu pogodzenie interesów pracowników sektora handlu z oczekiwaniami konsumentów w okresie przedświątecznym. Liczymy, że nowe regulacje przyniosą pozytywne efekty zarówno dla zatrudnionych, jak i dla klientów” – powiedział przedstawiciel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W ustawie przewidziano katalog 32 wyjątków od zakazu handlu. Zakaz nie dotyczy m.in. placówek prowadzących działalność pocztową (jeśli stanowi ona co najmniej 40% przychodów), cukierni, lodziarni, stacji paliw, kwiaciarni, sklepów z prasą oraz kawiarni.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grożą kary od 1 tys. zł do 100 tys. zł. W przypadku uporczywego naruszania przepisów, możliwe jest także orzeczenie kary ograniczenia wolności.
Pod koniec grudnia 2024 roku prezydent Andrzej Duda skierował nowelizację ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Zastrzeżenia głowy państwa dotyczą wprowadzenia trzeciej niedzieli handlowej w grudniu, co zdaniem prezydenta może budzić wątpliwości konstytucyjne w kontekście ochrony praw pracowniczych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz