Zamknij

Zawieszenie działalności chóru Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego – uczelnia zabiera głos

16:14, 05.03.2025 Aktualizacja: 16:27, 05.03.2025
Skomentuj Zawieszenie działalności chóru Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego – uczelnia zabiera głos Zawieszenie działalności chóru Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego – uczelnia zabiera głos

Decyzja o zawieszeniu działalności chóru Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego do września 2025 roku, a następnie jego rozwiązaniu, wywołała falę komentarzy w mediach i na portalach społecznościowych. Władze uczelni postanowiły odnieść się do tej sprawy, publikując oficjalne oświadczenie, w którym wyjaśniają powody podjęcia takiej decyzji.

Zawieszenie działalności chóru Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego – uczelnia zabiera głos.

„W związku z licznymi opiniami, bardzo jednostronnymi i godzącymi w dobry wizerunek Uniwersytetu, jakie w ostatnich dniach pojawiły się w mediach lokalnych i społecznościowych odnośnie funkcjonowania chóru uczelnianego, chcemy przedstawić stanowisko władz uczelni.”

Problemy organizacyjne i spadek zaangażowania studentów

Jak podkreśla rzecznik prasowy uczelni, dr Robert Pysz, chór był od początku jednostką organizacyjną uniwersytetu, funkcjonującą jako amatorski zespół artystyczny. Jego główną misją było angażowanie studentów i pracowników w działalność muzyczną oraz uświetnianie uroczystości akademickich.

„Chór Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego (dawniej Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej), w którym funkcję kierownika artystycznego i dyrygenta od początku istnienia zespołu pełni prof. dr hab. Jan Borowski, stanowi formalną jednostkę organizacyjną naszej uczelni. Została ona powołana jako amatorski zespół artystyczny, którego podstawowym celem jest angażowanie w działania artystyczno-muzyczne studentów oraz pracowników.”

Władze uczelni zwracają jednak uwagę, że w ostatnich latach zespół coraz bardziej odbiegał od swojej pierwotnej formuły. Przede wszystkim znacząco zmniejszyła się liczba studentów i pracowników akademickich uczestniczących w jego działalności, co podważyło sens dalszego finansowania chóru ze środków publicznych przeznaczonych na działalność naukowo-dydaktyczną.

„Ostatnie lata przyniosły jednak znaczące zmiany w sposobie funkcjonowania Chóru w obrębie uczelni, gdyż gwałtownie zmalała liczba studentów i pracowników obecnych w jego składzie. Nie da się ukryć, że wraz z tym zaczęła zanikać także podstawowa rola tego zespołu, jaką jest umożliwianie indywidualnego rozwoju członkom społeczności uczelni.”

Zarzuty dotyczące braku transparentności

Jednym z kluczowych argumentów podanych w oświadczeniu jest brak przejrzystości w funkcjonowaniu chóru. Jak informują władze uczelni, kierownictwo chóru miało unikać udzielania podstawowych informacji dotyczących m.in. harmonogramu występów, liczby członków zespołu czy źródeł dochodów (np. z koncertów lub nagród otrzymanych na festiwalach).

„Jeszcze bardziej niepokojąca stała się coraz mniejsza transparentność jego działań. Pomimo ponawianych monitów ze strony władz uczelni, coraz trudniej było uzyskać od Kierownika Chóru podstawowe informacje, takie jak harmonogram planowanych występów czy stan osobowy zespołu, a także informacje o dochodach własnych Chóru (związanych np. z wynagrodzeniami za koncerty czy nagrodami pieniężnymi otrzymanymi na festiwalach).” „Dla rektora uczelni, jako organu odpowiedzialnego za zarządzanie nią oraz nadzór nad prawidłową realizacją jej gospodarki finansowej, są to dane niezbędne do właściwego wykonywania swoich obowiązków.”

Czy jest jeszcze szansa na ratunek?

Chór Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, prowadzony od początku przez prof. dr hab. Jana Borowskiego, przez 22 lata działalności stał się ważną częścią życia kulturalnego uczelni i miasta, zdobywając uznanie na arenie międzynarodowej.

„Tym bardziej, iż w trakcie 22 lat swojego funkcjonowania Chór stał się dla Uniwersytetu i miasta niekwestionowaną wizytówką o randze międzynarodowej, osiągając naprawdę imponujący i rozpoznawalny dorobek artystyczny.”

Mimo decyzji o zawieszeniu chóru do 30 września 2025 roku, uczelnia sugeruje, że wciąż istnieje możliwość znalezienia rozwiązania i kontynuowania jego działalności – pod warunkiem aktywnego zaangażowania kierownictwa zespołu.

„Na chwilę obecną działalność Chóru Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego została zawieszona do dnia 30 września 2025 r., po czym nastąpi rozwiązanie jednostki. Jest to czas, w którym przy aktywnym zaangażowaniu i dobrej woli kierownictwa Chóru możliwe byłoby jeszcze wypracowanie wspólnej drogi wyjścia z impasu. Jak dotąd jednak, ze strony władz zespołu nie podjęto takich działań.”

Czy chór ma jeszcze szansę na przetrwanie? A może jego dotychczasowa formuła rzeczywiście się wyczerpała? Sprawa budzi emocje, a dyskusja wokół przyszłości zespołu z pewnością jeszcze się nie zakończyła.

[ZT]17403[/ZT]

 

(BR/ materiał prasowy )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%