Nowy tytuł profesorski stanowi zwieńczenie bogatego dorobku naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego profesora Bernackiego, jednocześnie wzmacniając kadrę naukową Wydziału Humanistyczno-Społecznego oraz całej uczelni.
Prof. dr hab. Marek Bernacki (ur. 1965) jest literaturoznawcą, profesorem w Katedrze Polonistyki Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego (wcześniej Akademii Techniczno-Humanistycznej). Pełnił funkcję prodziekana ds. studenckich (2008–2012), a następnie dziekana Wydziału Humanistyczno-Społecznego (2012–2020). Od 2020 roku jest przewodniczącym Rady Dyscypliny Literaturoznawstwo UBB.
Jego dorobek obejmuje liczne artykuły oraz książki naukowe i popularnonaukowe, w tym monografie poświęcone twórczości Czesława Miłosza, współczesnej literaturze polskiej oraz zagadnieniom hermeneutyki literackiej. Jest redaktorem naczelnym czasopisma „Media i Społeczeństwo”, członkiem Komisji Historycznoliterackiej PAN w Katowicach oraz współzałożycielem Stowarzyszenia Filozoficznoliterackiego „HERMENEUTICA”.
********
Określenie „profesor belwederski” odnosi się do tytułu profesora tytularnego (profesora zwyczajnego), który w Polsce nadaje Prezydent RP. Nazwa pochodzi od Pałacu Belwederskiego, gdzie historycznie odbywały się uroczystości wręczania nominacji.
Tytuł profesora belwederskiego jest najwyższym stopniem w polskim systemie akademickim i jest przyznawany na podstawie osiągnięć naukowych, dydaktycznych i organizacyjnych. Aby go uzyskać, trzeba mieć stopień doktora habilitowanego, znaczący dorobek naukowy oraz pozytywne recenzje w procedurze przed Centralną Komisją do Spraw Stopni i Tytułów (obecnie Radą Doskonałości Naukowej).
W odróżnieniu od profesora uczelnianego, który jest stanowiskiem nadawanym przez rektora danej uczelni, profesor belwederski ma charakter tytułu państwowego, honorującego najwybitniejszych specjalistów w danej dziedzinie.
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
From the river to the sea, Palestine will be free!
Bielszczanin
19:41, 2025-05-22
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
Wiecie czego nienawidzę bardziej niż femoidy? Propalestyńskich femoidów!
Incel
19:30, 2025-05-22
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
Skandaliczne zachowanie. Mam nadzieję że zostaną porządnie ukarani i ewentualnie wywaleni ze studiów. W państwie demokratycznym nie ma miejsca na antysemityzm i popieranie terroryzmu.
Żonaty Prawiczek Rog
19:20, 2025-05-22
Amelia z Jasienicy odnaleziona
Zaćpała gdzieś pod mostem
Woenjen
17:52, 2025-05-05
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz