[FOTORELACJA]274[/FOTORELACJA]
Mieszkańcy Bielska-Białej, przedstawiciele władz miasta i samorządu, lokalni politycy i zaproszeni goście zgromadzili się dzisiaj na placu Wojska Polskiego, by uczestniczyć w uroczystym otwarciu tej nowej przestrzeni miejskiej, która ma duże szanse stać się centrum kulturalnym miasta, miejscem spotkań, koncertów, imprez, a być może nawet wyczekiwanego przez mieszkańców targowiska staroci.
O godzinie 11.00, na dawnym rynku w Białej, rozpoczęła się ceremonia oficjalnego otwarcia placu Wojska Polskiego i ul. Cyniarskiej. W tym wyjątkowym dniu za część artystyczną odpowiadali aktorzy Teatru Lalek Banialuka, a kataryniarz (Tomasz Sylwestrzak) zapewnił oprawę muzyczną, tworząc niezapomnianą i baśniową atmosferę.
W swoim krótkim przemówieniu, obecny na uroczystości prezydent miasta Jarosław Klimaszewski podkreślił, że nowa przestrzeń miejska, to rezultat zaangażowania wielu osób.
Dzięki wytrwałości wielu ludzi, dzięki radnym, którzy uchwalili pieniądze na modernizację, i dzięki pomocy rządowej w wysokości ponad 4 milionów złotych udało się wszystko zrealizować. Dzisiaj nie widać ogromu wykonanych tu prac (...) Nikt z mieszkańców nie zdaje sobie sprawy z tego, że aby nawodnić te drzewa, wybudowano dwa zbiorniki retencyjne i ponad kilometr rur doprowadzających do nich wodę. Drzewa mogą czuć się tutaj bezpieczne.
Nasadzenie 70 drzew oraz około 4 tysięcy krzewów i bylin ma przyczynić się do przywrócenia natury do miejskiej tkanki. W całej historii tego miejsca nigdy nie rosło tu tyle drzew. Prezydent podkreślił, że "betonowy na placu jest tylko fortepian", nawiązując do unikatowej instalacji umieszczonej na placu.
Głos zabrał również dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg, Wojciech Waluś, który był głównym inwestorem modernizacji placu. Waluś wyraził nadzieję, że nowe otwarte przestrzenie staną się symbolem żywego miasta, a ich naturalne elementy będą odzwierciedleniem marzeń i aspiracji bielszczan.
To wyjątkowy moment dla naszego miasta, ponieważ ta przestrzeń ma stać się sercem naszych spotkań, rekreacji oraz wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Dwa charakterystyczne elementy tego placu - fortepian i dwie fontanny - symbolizują harmonię i różnorodność, które kształtują naszą społeczność. Fortepian - jako instrument o uniwersalnym znaczeniu - ma nas jednoczyć poprzez dźwięki muzyki, tworząc przestrzeń do artystycznego wyrazu i wymiany kulturowej. Dwie fontanny natomiast są niczym źródła życia, symbolizujące płynność czasu i ciągłe przemiany, które towarzyszą naszemu życiu.
- tak literacko opisał wygląd nowej inwestycji dyrektor Waluś.
Centralnym punktem placu są dwie fontanny. Jednak to niezwykłe fontanny – przy jednej z nich zasiadły dwie żaby, nawiązujące stylem do swoich "kumpli" z pobliskiej zabytkowej Kamienicy pod Żabami. Pierwsza z żab, elegancko ubrana i trzymająca parasolkę, prezentuje przedwojenny szyk, podczas gdy druga, z fletem w łapach, emanuje artystycznym duchem.
Atrakcją wyróżniającą plac jest także fortepian zabezpieczony w betonowej obudowie. To nietypowe połączenie sztuki, architektury i muzyki, które ma zachęcić przechodniów do twórczych improwizacji i dźwiękowych eksperymentów.
W najbliższy weekend odremontowany plac Wojska Polskiego przejdzie swój chrzest bojowy, będzie gospodarzem dwóch wyjątkowych koncertów z okazji Dni Bielska-Białej. 1 września, sceną zawładnie legendarna grupa Boney M., a 3 września miejsce na scenie zajmie charyzmatyczna Agnieszka Chylińska.
Plac Wojska Polskiego oddany został do użytku prawie z rocznym opóźnieniem, prace rozpoczęły się jesienią 2021 r. a koszt remontu (łącznie z przebudową ulicy Cyniarskiej) zamknął się w kwocie 22 milionów. Czy warto było czekać? Zdania mieszkańców są jak zwykle podzielone.
Na koniec nieco danych statystycznych:
Na placu stanęły
Elementy wyposażenia:
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz