Dodatkowe środki na remont prywatnych kamienic w Bielsku-Białej
09:07, 23.02.2023
Aktualizacja: 14:30, 23.02.2023
Skomentuj
Prawie 2 miliony dotacji na odnowienie 5 obiektów zabytkowych
Na zwołanej w dniu dzisiejszym LV sesji Rady Miejskiej przegłosowano uchwały o finansowaniu remontów 5 bielskich kamienic i budynków wpisanych do rejestru zabytków.
Dzięki dodatkowym środkom finansowym, zabezpieczonym w budżecie miasta, kolejne zabytkowe budynki zostaną odnowione. Przyznane dotacje to ogółem 2 miliony złotych. Pokryją one w części środki konieczne na dokonanie remontów. Wszystkie obiekty wpisane są do rejestru zabytków i pozostają w rękach prywatnych.
- Kamienica przy ulicy 3 Maja 5 - remont konserwatorski dachu i elewacji - dotacja w wysokości 300 tys. (78% kosztów całkowitych). Budynek wpisany został do rejestru zabytków 24 września 2021 r. Kamienicę Fischera wzniesiono w 1901 roku, wg projektu arch. Karola Korna, w stylu historyzmu z elementami secesji. Jest to obiekt dwupiętrowy, z wysokim parterem i sutereną. Posiada dach typu mansardowego, kryty blachą. We wnętrzu obiektu zachowała się m.in. historyczna klatka schodowa wraz z kutą ozdobną balustradą oraz ceramiczne płytki posadzki parteru. W parterze lokale przeznaczono na usługi. Na elewacji frontowej w czerwcu 2009 r. umieszczono tablicę, upamiętniającą działanie w tym budynku w 1989 r. Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego NSZZ „Solidarność”.

- Budynek przy ulicy Cieszyńskiej 23a - remont konserwatorski dachu i prace wewnątrz obiektu - dotacja w wysokości 450 tys. (80% kosztów całkowitych). Dom o charakterze willi w ogrodzie. Budynek zawiera zarówno cechy wczesnego modernizmu jak i klasycyzmu. Parterowy, podpiwniczony, z półpiętrzem w dachu. Dach dwuspadowy z naczółkiem. Fasada z wystrojem architektoniczno - sztukatorskim. Elewacja ogrodowa z dekoracyjnym ryzalitem wielobocznym poprzedzonym schodami. Elewacja szczytowa z ryzalitem półeliptycznym z tarasem z dekoracyjnymi przeszkleniami okien w arkadach. Stan techniczny budynku jest bardzo zły i wymaga pilnego remontu.

- Budynek przy ulicy Lubertowicza 3a - remont konserwatorski dachu - dotacja w wysokości 350 tys. (60% kosztów całkowitych). Budynek stanowi element całego zespołu budynków dawnego Gimnazjum Polskiego. Wzniesiono go w latach 1924 - 1925, wg. proj. arch. Alfred Wiedermann z Cieszyna (współpraca: arch. arch. Gieler, Raszka), wykonawstwo przez firmy: Karol Korn z Bielska, Unia Budowlana z Katowic, Polbeton.

- Kamienica na placu Wolności 10 - remont konserwatorski elewacji, dachu i stolarki drzwiowej - dotacja w wysokości 450 tys. (40 % kosztów całkowitych). Kamienica zbudowana w 1903 roku dla przedsiębiorcy młynarskiego Michała Neumanna. Utrzymana w stylistyce późnego historyzmu. Trzypiętrowa, podpiwniczona. Bryła zwieńczona wysokim dachem na narożniku charakterystyczna kopuła i trzy blaszane wazony. Pełny wystrój architektoniczny i sztukatorski elewacji. Budynek stanowi przykład reprezentacyjnej wielkomiejskiej kamienicy z początku XX w. wg najlepszych wiedeńskich wzorców. Elewacje budynku wykazują obecnie postępujący stan degradacji szczególnie cennego wystroju sztukatorskiego. Także pokrycie dachu wymaga naglących działań remontowych.

- Budynek przy ulicy Sobieskiego 22 - remont konserwatorski dachu, elewacji i stolarki okiennej i drzwiowej - dotacja w wysokości 450 tysięcy (46% kosztów całkowitych). Dom zbudowany po 1836 roku, przebudowany z przekształceniem detalu fasady pod koniec XIX wieku w stylu historyzmu. Fasada i elewacja szczytowa z wystrojem architektonicznym historyzującym z elementami klasycystycznymi. Budynek jest przykładem bielskich domów rzemieślniczych powstałych wzdłuż jednego z najważniejszych historycznych traktów.

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz