Zamknij

The Loop – wielka pętla beskidzka będzie miała swój początek i koniec w Bielsku-Białej

16:46, 08.02.2023 Aktualizacja: 17:24, 08.02.2023
Skomentuj The Loop – wielka pętla beskidzka będzie miała swój początek i koniec w Bielsku-Białej / fot. P. Sowa Wydz. Prasowy UM The Loop – wielka pętla beskidzka będzie miała swój początek i koniec w Bielsku-Białej / fot. P. Sowa Wydz. Prasowy UM

The Loop – wielka pętla beskidzka, to długodystansowy, 250-kilometrowy pieszy szlak górski, który będzie miał swój poczatek i koniec w Bielsku-Białej. List intencyjny w tej sprawie podpisano 8 lutego w sali sesyjnej bielskiego Ratusza. Swój podpis na dokumencie zlożyło aż 23 sygnatariuszy. Jak poinformował Urząd Miejski, nie wszyscy, z uwagi na warunki w górach, zdołali dotrzeć na spotkanie.

The Loop to nowy, kompleksowy produkt turystyczny, który w całości oparty jest na szlakach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i zintegrowany z siecią schronisk górskich. To ambitna trasa wykorzystująca duże odcinki istniejących tras turystycznych w Beskidach Śląskim i Żywieckim wraz z fragmentem Beskidu Małego - poinformowała Emilia Klejmont z wydziału prasowego UM.

Szlak o długości 250 kilometrów i łącznym przewyższeniu przekraczającym 20.000 metrów, będzie miał swój początek i koniec na bielskiej polanie pod Dębowcem. Obliczono, iż trasę da się pokonać w czasie dwutygodniowego urlopu, mając po drodze zapewniony dostęp do noclegów w wysokim, jak na warunki górskie, standardzie.

The Loop ma duże szanse stać się atrakcją turystyczną o charakterze międzynarodowym, porównywalną do takich miejsc jak: Szlak Orlich Gniazd, Dolina Pałaców i Ogrodów czy górskie GR20 lub Alta Via 1, cieszących się ogromnym światowym zainteresowaniem.

Inicjatorem powstania szlaku jest miasto Bielsko-Biała we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Beskidy i PTTK. Do współpracy zaproszono znajdujące się na trasie schroniska górskie, instytucje kultury, organizacje turystyczne, samorządy, stowarzyszenia i firmy z branży turystycznej. 

- Do promocji przedsięwzięć turystycznych podchodzimy w mieście bardzo poważnie. W tej sali są podejmowane decyzje najważniejsze dla Bielska-Białej, a tym razem nawet dla całego subregionu, całej Aglomeracji Beskidzkiej. Wszyscy znamy te tereny – Beskid Żywiecki, Śląski i Mały, dla wielu z nas, szczególnie tych, którzy pracują w branży turystycznej, to oczywistość – więc czemu nie zrobić z tego dużego projektu o nazwie The Loop. To ma być produkt, który będzie promował cały region. Dziś wykonujemy pierwszy krok w tej podróży – powiedział na spotkaniu prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

Pieczę organizacyjną nad wszystkim sprawować będzie Lokalna Organizacja Turystyczna.

Lokalna Organizacja Turystyczna - Piotr Plewiński

- Praca dopiero się zaczyna, wszystko przed nami. Wierzymy w ten projekt. Pętle tego typu funkcjonują w Europie i na świecie i przyciągają swoją marką turystów. Zakładamy, że u nas też będzie podobnie – mówił dyrektor LOT Beskidy Piotr Plewiński.

Ojcem chrzestnym wielkiej pętli beskidzkiej jest Mateusz Zmyślony, autor wielu tego typu promocyjnych przedsięwzięć w całym kraju - m.in. strategii promocyjnej Bielska-Białej. To właśnie on na jednym ze spotkań z urzędnikami powiedział, że nie widzimy tego, co mamy przed nosem. Beskidy dla mieszkańców Bielska-Białej są tak oczywiste, tak dostępne, tak jesteśmy z nimi zżyci, że zatraciliśmy umiejętność traktowania ich jako czegoś wyjątkowego. Mało tego – Mateusz Zmyślony jest osobą, która przeszła już testowo trasę The Loop w październiku ubiegłego roku. Marketingowiec spędził wtedy dwa tygodnie z plecakiem na szlaku rozmawiając z właścicielami schronisk i obiektów - czytamy na portalu miejskim.

Mateusz Zmyślony

Co różni wielką pętlę Beskidzką od innych szlaków

Istotą The Loop, według Zmyślonego, jest fakt, że to pierwszy w Polsce długodystansowy szlak nielinearny. To znaczy, że nie idziemy od punktu A do punktu B, patrząc na kolejne szczyty, tylko w pętli, co pozwala widzieć z kolejnych szczytów to wszystko, co za nami i przed nami. - To jest kosmiczna, czysta magia – kwitował po raz kolejny M. Zmyślony.

Jak będzie przebiegać trasa The Loop

Wstępny przebieg The Loop wiedzie przez Szyndzielnię, Klimczok, Błatnią, Brenną, Równicę, Czantorię Wielką, Stożek, Przełęcz Kubalonkę, Baranią Górę, Węgierską Górkę, koło Stacji Abrahamów i Słowianki, przez Rysiankę, Halę Miziową i Pilsko, później prawie 30 kilometrów do Babiej Góry – na Markowe Szczawiny i stację na Jaworzynie, pętlą wokół Babiej Góry, do Zawoi i przez Jałowiec do Chaty Adamów, przez Park Etnograficzny w Ślemieniu, Chatkę Gibasówkę, przez Beskid Mały do Międzybrodzia i na Górę Żar, gdzie jest możliwość lotniczej przygody. Ostatni akt to przekroczenie Soły, wyjście na Rogacz i Magurkę, Kozią Górę i powtórnie na Szyndzielnię – w ten sposób zamykamy pętlę.

Kiedy planowane jest otwarcie trasy

Trasa ma być gotowa na 27 maja br. kiedy to w Bielsku-Białej odbędzie się duża impreza podróżniczo-górska. Przejście szlaku będzie honorowane odznaką. Ważnym aspektem szlaku są pozostające na trasie schroniska i ich gospodarze, którzy liczą na duży napływ turystów

Sygnatariusze listu intencyjnego:

Lokalna Organizacja Turystyczna, Miasto Bielsko-Biała Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Grupa regionalna GOPR Grupa Beskidzka, Karpaty sp. z o.o. Schroniska i hotele PT, ZIAD Bielsko-Biała S.A., Schronisko górskie PTTK na Szyndzielni, Schronisko Górskie PTTK na Klimczoku, Schronisko Górskie PTTK na Błatniej, Gościniec PTTK na Równicy, Schronisko Soszów, Schronisko Górskie PTTK na Stożku, Schronisko górskie PTTK Przysłop pod Baranią Górą, Górska Stacja Turystyczna Abrahamów, Górska Stacja Turystyczna Słowianka, Schronisko PTTK na Hali Miziowej, Schronisko PTTK Markowe Szczawiny, Studencki Schron Turystyczny Pod Solniskiem, Żywiecki Park Etnograficzny, Chatka Gibasówka, Schronisko górskie PTTK na Magurce, Kozia Góra – Stefanka.

The Loop ma już swoje logo - to nazwa szlaku wpisana w okrąg, u podnóża którego jest kontur gór, a litery o zastępuje znak nieskończoności – z jednej strony to pętla, z drugiej sugestia do przemierzania tych terenów w nieskończoność. Autorką znaku jest Aleksandra Tarnawa.

Logo The Loop autorstwa Aleksandry Tarnawy

(Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%