W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przewodnicząca Rady Miejskiej Dorota Piegzik-Izydorczyk, radni Urszula Szabla, Nikodem Ankudowicz, Krzysztof Jazowy, Dariusz Michasiów, Paweł Pajor i Robert Pysz, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Piotr Kucharski oraz przedstawiciele Caritas archidiecezji katowickiej – ks. dyrektor Marek Konsek i Sabina Haczek.
Przewodnicząca Rady Miejskiej podkreśliła, że Centra Integracji Cudzoziemców nie są nowym projektem. – Chciałabym przypomnieć, że Centra Integracji Cudzoziemców nie są żadnym novum, ponieważ zostały wprowadzone w 2021 roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Jest to program w pełni rządowy. Miasto oraz radni nie uczestniczą w jego tworzeniu ani realizacji – wskazała Dorota Piegzik-Izydorczyk.
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Piotr Kucharski szczegółowo przedstawił zakres działalności centrum. – Centrum to punkt doradczy, gdzie cudzoziemiec może uzyskać informacje o różnych aspektach życia w Polsce. Najważniejszym elementem jest nauka języka polskiego. Kolejne to wsparcie prawne i kursy adaptacyjne, dzięki którym obcokrajowcy poznają zasady prawa oraz prawa i obowiązki pracownicze – mówił Piotr Kucharski. Dodał również, że placówka nie prowadzi noclegów ani pomocy materialnej. – Nie świadczymy żadnej pomocy materialnej, nie mamy miejsc noclegowych – zaznaczył.
Głos zabrał również dyrektor Caritas ks. Marek Konsek, który przypomniał, że podobne działania organizacja prowadzi od lat. – Caritas archidiecezji katowickiej jest ukierunkowany przede wszystkim na pomoc osobom z niepełnosprawnościami, ale jesteśmy otwarci na każdego człowieka. Pomagamy każdemu, bo miłość jest miłością ponad wiarą, ponad kulturami – mówił ks. Konsek.
Sabina Haczek ze Śląskiego Konsorcjum Caritas zwróciła uwagę na wielonarodowy charakter pomocy. – W tym roku mamy już 42 narodowości, które wspieramy. Tłumaczymy, czym są przepisy prawa, jak funkcjonuje gospodarka, jak wygląda edukacja. Naszym głównym działaniem jest nauka języka polskiego i kursy adaptacyjne – wyjaśniała.
Na zakończenie przewodnicząca RM jeszcze raz odniosła się do nieporozumień. – CIC to nie są żadne miejsca noclegowe, lecz biuro, gdzie przybywający do naszego kraju może załatwić wszystkie sprawy związane z pobytem w Polsce – podsumowała Dorota Piegzik-Izydorczyk.
Centrum Integracji Cudzoziemców w Bielsku-Białej mieści się przy ul. Chochołowskiej 28. Podobne placówki działają w Katowicach i Częstochowie. Ich celem jest wsparcie obcokrajowców posiadających legalny tytuł pobytowy w Polsce.
Chcesz, żebym przygotował jeszcze krótszą wersję lub sformatował ją pod publikację online?
[ZT]19713[/ZT]
CIC w Bielsku-Białej. Wiadomo gdzie powstanie
To jest szokujące swoi ludzie czekają lata na mieszkanie ,do lekarza miesiącami zabiera się przymusowo ,bez pytania duże kwoty składki zdrowotnej a leczyć musimy się prywatnie za 400zl wizyta u specjalisty bez paragonów gotówka (dlaczego nie ma kasy fiskalnej)obcy dostanie od dzystko ma tacy
Ewakasimska
10:08, 2025-06-18
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
From the river to the sea, Palestine will be free!
Bielszczanin
19:41, 2025-05-22
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
Wiecie czego nienawidzę bardziej niż femoidy? Propalestyńskich femoidów!
Incel
19:30, 2025-05-22
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
Skandaliczne zachowanie. Mam nadzieję że zostaną porządnie ukarani i ewentualnie wywaleni ze studiów. W państwie demokratycznym nie ma miejsca na antysemityzm i popieranie terroryzmu.
Żonaty Prawiczek Rog
19:20, 2025-05-22
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz