Dla mieszkańców Bielska-Białej i okolic znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej oraz poradnictwa obywatelskiego. To inicjatywa Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego, która ma na celu wspieranie osób potrzebujących w rozwiązywaniu problemów prawnych, rodzinnych czy społecznych.
Nieodpłatna pomoc prawna jest skierowana do osób potrzebujących wsparcia w sprawach typowo prawnych, takich jak przygotowanie dokumentów, wnioski do urzędów czy rozwiązywanie problemów prawnych na etapie przedsądowym. Z kolei nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje szersze spektrum wsparcia, w tym pomoc w sprawach zadłużenia, uzależnień, problemów socjalnych czy mieszkaniowych. W obu przypadkach wsparcia udzielają wykwalifikowani prawnicy, radcy prawni oraz doradcy obywatelscy.
Pomoc skierowana jest do osób, które:
W 2024 roku w mieście działa pięć punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz dwa punkty poradnictwa obywatelskiego. Porady odbywają się stacjonarnie, ale osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z teleporady lub wizyty w miejscu zamieszkania. W przypadku potrzeby wsparcia tłumacza języka migowego należy zgłosić to co najmniej trzy dni przed wizytą.
Poradę można zarezerwować:
Przedsiębiorcy ubiegający się o pomoc de minimis powinni przed wizytą dostarczyć odpowiednie dokumenty, w tym formularz informacji i oświadczenie o otrzymanej pomocy de minimis.
W Bielsku-Białej funkcjonują także inne instytucje poradnictwa obywatelskiego, oferujące wsparcie w zakresie:
Pełną listę instytucji oraz szczegóły na temat dostępnych usług można znaleźć na stronie bielsko-biala.pl/nieodplatna-pomoc-prawna.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz