Zamknij

Od 3 lutego Centrum Zdrowia Psychicznego przy ulicy Krasińskiego otwarte dla pacjentów

11:41, 30.01.2025 Aktualizacja: 13:01, 30.01.2025
Skomentuj Oddział Centrum Zdrowia Psychicznego na ulicy Krasińskiego Oddział Centrum Zdrowia Psychicznego na ulicy Krasińskiego

Po długim remoncie i adaptacji zabytkowa willa przy ulicy Krasińskiego 28 oficjalnie otworzyła się jako Centrum Zdrowia Psychicznego. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 30 stycznia, a projekt, który rozpoczął się w 2021 roku, kosztował ponad 10 milionów złotych. Nowa placówka ma zapewnić wsparcie psychiczne dla mieszkańców miasta, oferując szeroki zakres usług medycznych. Pacjenci będą mogli skorzystać z usług Centrum już od 3 lutego 2025.

Zabytkowy budynek z nową funkcją

Willa przy ul. Krasińskiego 28 to obiekt o dużej wartości historycznej. Budynek przez ostatnie lata był siedzibą Beskidzkiej Izby Lekarskiej, która przypomnijmy przeniosła się w październiku 2021 roku do nowo wybudowanego obiektu na ulicy Bystrzańskiej. Adaptacja przestrzeni była nie lada wyzwaniem, ponieważ należało zachować zabytkowy charakter obiektu, jednocześnie dostosowując go do nowoczesnych standardów opieki zdrowotnej.

Nowe Centrum Zdrowia Psychicznego, będące filią szpitala psychiatrycznego w Olszówce, powstało z myślą o lokalnej społeczności. W placówce znajduje się poradnia, oddział dzienny, całodobowy punkt konsultacyjny oraz zespół wsparcia wyjazdowego. To kompleksowe podejście do zdrowia psychicznego, które ma zapewnić mieszkańcom miasta lepszy dostęp do pomocy specjalistów. Trzeci obiekt planowany jest w Czechowicach-Dziedzicach na ulicy Kosynierów. Do tego jednak dość daleka droga.

Jak zapewnia Sabina Nowak, dyrektorka Bielskiego Centrum Psychiatrii, placówka posiada pełną obsadę lekarską i rozpocznie przyjmowanie pacjentów już od poniedziałku, 3 lutego. 

 Ośrodek zatrudnia doświadczonych psychologów i lekarzy, a także prowadzi kształcenie przyszłych psychiatrów. Mamy miejsca rezydenckie, co daje nam możliwość szkolenia młodych lekarzy. Ci, którzy zdają egzamin państwowy, często zostają w naszych zasobach. Obecnie pomoc pacjentom w kryzysie psychicznym nie ogranicza się jedynie do wizyt u lekarza psychiatry. Jak zaznacza dyrektor placówki, istotną rolę odgrywają także inni specjaliści. Zatrudniamy wysoko wykwalifikowany personel: pielęgniarki ze specjalizacją, terapeutów środowiskowych, którzy udzielają porad w naszym punkcie koordynacyjno-zgłoszeniowym.

dr Izabela Dydo-Konior, dyr. Sabina Nowak i starosta bielski Andrzej Płonka

Na pierwszym piętrze jest oddział dzienny sale terapii grupowej oraz gabinety

Na drugim piętrze znajdzie się Zespół Leczenia Środowiskowego

Psychiatria środowiskowa – leczenie bliżej pacjenta

Psychiatria środowiskowa to forma opieki, w której specjaliści docierają bezpośrednio do pacjenta, zapewniając mu wsparcie w jego codziennym otoczeniu. To podejście pozwala unikać długotrwałych hospitalizacji i pomaga osobom w kryzysie psychicznym funkcjonować w społeczeństwie.

– Psychiatria środowiskowa to psychiatria przy pacjencie. Jesteśmy gotowi, by do niego pojechać, wesprzeć go w kryzysie, jeśli nie wymaga hospitalizacji – tłumaczy dr Izabela Dydo-Konior, zastępca dyrektora. W ramach tej opieki działają specjalistyczne zespoły, w tym pielęgniarki i terapeuci środowiskowi. Ich zadaniem jest szybkie reagowanie na potrzeby pacjentów i zapobieganie długim pobytom w szpitalu - dodaje

Rozwój tego modelu leczenia sprawia, że zespoły środowiskowe są systematycznie powiększane. Placówka miała także możliwość udziału w programie pilotażowym, dzięki któremu pozyskano samochód umożliwiający sprawniejsze docieranie do pacjentów.

Oficjalne przecięcie wstęgi

Remont za 10 milionów złotych

Koszt adaptacji willi na potrzeby Centrum Zdrowia Psychicznego wyniósł nieco ponad 10 milionów złotych. Środki pochodziły zarówno z budżetu miasta, jak i z funduszy unijnych oraz krajowych programów wspierających ochronę zdrowia psychicznego.

Prace obejmowały gruntowną renowację elewacji, wymianę instalacji, dostosowanie wnętrz do potrzeb pacjentów oraz stworzenie przestrzeni przyjaznej osobom z różnymi problemami zdrowotnymi. Wiele uwagi poświęcono również dostosowaniu budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, co jest istotnym elementem nowoczesnej opieki medycznej.

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%