Zamknij

Machiny Leonarda da Vinci w Gemini Park. Zobacz, dotknij, eksperymentuj ...

16:05, 16.01.2023 A.R. Aktualizacja: 16:41, 16.01.2023
Skomentuj Machiny Leonarda da Vinci Machiny Leonarda da Vinci

W dniu dzisiejszym uroczyście otwarto Minicentrum Nauki Science Point ATH 2.0, przygotowane przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. Na ponad 800 m2 będzie można zobaczyć aż 3 wystawy popularnonaukowe pod wspólną nazwą „Zobaczyć. Dotknąć. Zrozumieć".

[FOTORELACJA]191[/FOTORELACJA]

Minicentrum Nauki Science Point ATH 2.0 jest kontynuacją działającego w Gemini Park Bielsko-Biała w 2022 roku Science Point ATH, współtworzonego przez tę galerię handlową wraz z Akademią Techniczno-Humanistyczną oraz miastem. Warto także wspomnieć, iż pod koniec grudnia ub.r. galeria za to przedsięwzięcie otrzymała Srebrną Nagrodę konkursu Polskiej Rady Centrów Handlowych Retail Awards w kategorii Kampania i Działania CSR obiektu. Poprzednia wystawa cieszyła się dużą popularnością, w ciągu ośmiu miesięcy odwiedziło ją ponad 35 tys. osób. Ubiegłoroczna inicjatywa odbywała sie na 150 metrach - obecne wystawy zajmują powierzchnię 800 metrów, na których można zobaczyć 100 eksponatów.

Oficjalne otwarcie wystawy połączone było z inauguracyjnym wykładem rektora Jacka Nowakowskiego pt. Wzloty Leonarda da Vinci.

Rektor Jacek Nowakowski

Minicentrum Nauki Science Point ATH 2.0 składa się z trzech wystaw, z których najbardziej spektakularna jest wystawa pt. Machiny Leonarda da Vinci. Ta niezwykła ekspozycja prezentuje 50 eksponatów, które są wiernymi replikami projektów Leonarda da Vinci i to w skali 1:1. Wynalazki takie jak dźwig, helikopter, łożysko kulkowe, podnośnik, koło zamachowe koparka czy pistolet maszynowy robią wrażenie tym większe, że zostały wykonane przez włoskich rzemieślników na podstawie oryginalnych szkiców i rysunków Leonarda da Vinci. Do rekonstrukcji eksponatów zostały użyte wyłącznie materiały stosowane w epoce renesansu. 

Do wykonania eksponatów użyto materiałów z epoki renesansu

Jedną ze ścian wystawy ozdobiły reprodukcje słynnych obrazów Leonarda, jak Mona Lisa, Ostania wieczerza czy Dama z łasiczką.

Obrazy Leonarda da Vinci

Druga wystawa pt. Umysł przyłapany jest w całości zaprojektowana i wykonana przez ekspertów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tutaj, na interaktywnych stanowiskach można śmiało eksperymentować. 

Trzeci element to wystawa pt. Barwy, zbudowana z 18 interaktywnych stanowisk, której autorem jest Krzysztof Horodecki, pasjonat fizyki i pedagog. Wszystkie stoiska nawiązują swoją tematyką do optyki i zjawisk fizycznych odpowiedzialnych za powstawanie barw, a także do sposobu ich postrzegania. Nowatorska wystawa zachęca do samodzielnego eksperymentowania i aktywnej zabawy, jest także w pełni autorskim projektem, który z powodzeniem może wspomagać nauczanie fizyki w szkole. Np. „Szklany deszcz" to specjalna kaseta, która zawiera ponad milion szklanych kuleczek, a jej obrót powoduje ich przesypywanie się, tworząc w ten sposób imitację „ściany" padającego deszczu. Dodatkowo, przy wyłączonym oświetleniu na tle padającego „deszczu" pojawia się tęcza. Wystawy Krzysztofa Horodeckiego były prezentowane m.in. w Centrum Innowacyjności Młyn Wiedzy w Toruniu, a także w Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

Wszystkie trzy wystawy łączy hasło Zobaczyć. Dotknąć. Zrozumieć.

Wystawy oglądać można do końca marca na I piętrze w Galerii Handlowej Gemini Park. Wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny. 

(A.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%