Zamknij

15 sierpnia podwójne święto: świeckie i kościelne

17:22, 14.08.2022 amakuz Aktualizacja: 17:48, 14.08.2022
Skomentuj Święto Wojska Polskiego jest obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Ustanowiono je 30 lipca 1992 r. Święto Wojska Polskiego jest obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Ustanowiono je 30 lipca 1992 r.

15 sierpnia wypada nie jedno, a dwa święta: świeckie Dzień Wojska Polskiego i kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tym samym poniedziałek przedłużył nam sierpniowy weekend.

  • Święto Wojska Polskiego jest obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Ustanowiono je 30 lipca 1992 r.
  • Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, nazwane też Świętem Matki Boskiej Zielnej, to tzw. święto kościelne nakazane, dotyczące wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. 

W rocznicę Bitwy Warszawskiej

Na cały weekend zaplanowane są uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. „Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbędą się centralne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na te dni Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowało liczne wydarzenia o charakterze państwowym, patriotyczno-religijnym, kulturalnym oraz rozrywkowym.

MON zaprasza wszystkich na place miast i miasteczek w dniach 13-15 sierpnia, do lokalnych jednostek wojskowych oraz na skwery, do parków i na ulice. 18 bielski batalion powietrznodesantowy i 133 batalion lekkiej piechoty z Cieszyna zaprasza na obchody do Rychwałdu, Istebnej i Czernichowa.

Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny

15 sierpnia wierni Kościoła katolickiego są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej. Jeżeli nie mamy możliwości uczestnictwa we mszy świętej w tym dniu, to możemy posłuchać nabożeństwa w radiu lub obejrzeć transmisję mszy w telewizji. Warto wiedzieć, że w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Na Jasną Górę zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto. W innych częściach Polski często wiąże się ono ze świętem dożynek.

(amakuz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%