Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody proponowane do objęcia ochroną prawną drzewa wyróżniają się wśród innych drzew tego samego rodzaju lub gatunku w skali kraju, województwa lub gminy, ze względu na pokrój, unikalność odmiany, a także wyjątkowe walory przyrodnicze, naukowe, kulturowe, historyczne lub krajobrazowe.
W takich kryteriach mieszczą się cztery drzewa, wpisane właśnie do rejestru pomników. Dołączą one do 63 istniejących już obiektów chronionych na terenie miasta Bielska-Białej. W skład pomników przyrody wchodzą: 53 pojedyncze drzewa, 8 grup drzew i 1 głaz narzutowy.
W uzasadnieniu projektu uchwaly czytamy:
Grupa dwóch lip rosnących przy ul. Lipnickiej 72 w Bielsku-Białej stanowi fragment założonego ogrodu przy dawnym dworze wybudowanym w latach 1870-1880 dla arcyksięcia Albrechta Karola Habsburga. Drzewa te odznaczają się pokrojem na tle innych drzew i stanowią swego rodzaju lekcję poglądową umożliwiającą identyfikację dwóch gatunków lip. Są cennym świadkiem historii, a także posiadają indywidualne cechy wyróżniające je w skali miasta spośród innych obiektów przyrody ożywionej.
Lipa szerokolistna rosnąca przy wejściu do parku od strony ul. Leszczyńskiej w Bielsku-Białej stanowi dominantę widokową oraz wyróżnia się w krajobrazie pokrojem korony na tle innych drzew w parku.
Metasekwoja chińska, która rośnie na terenie szkoły ogrodniczej w Bielsku-Białej, wyraźnie odznacza się w przestrzeni i stanowi wizytówkę tego miejsca. Drzewo to należy do taksonów nierodzimych, które chroni się przede wszystkim ze względu na ich walory dendrologiczne pomimo, iż nie osiągnęło jeszcze sędziwego wieku. Nasiona tego drzewa pozyskane zostały z Chin w czasie II wojny światowej i między innymi zostały przekazane do ogrodu botanicznego w Krakowie, z których to pochodzi sadzonka sprowadzona do Bielska-Białej przez nauczyciela szkoły ogrodniczej Eugeniusza Bednorza.
Proponowane do objęcia ochroną prawną drzewa w formie pomników przyrody są obecnie w dobrej kondycji zdrowotnej.
Objęcie przedmiotowych drzew ochroną prawną pozwoli na ich zachowanie dla przyszłych pokoleń, zwiększy świadomość ekologiczną mieszkańców i przyczyni się do kształtowania wizerunku miasta aktywnie prowadzącego działania na rzecz ochrony i zachowania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Ponadto drzewa pomnikowe szczególnie w centrach miast stanowią wartość dodaną. Odgrywają ważną rolę społeczną, przyrodnicza i zdrowotną.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz