Zamknij

Okolicznościowy mural na bloku przy ulicy Piastowskiej 80

18:21, 29.05.2022 Aktualizacja: 18:06, 30.05.2022
Skomentuj Okolicznościowy mural na osiedlu Piastowskim Okolicznościowy mural na osiedlu Piastowskim

Na osiedlu Piastowskim odsłonięto okolicznościowe murale z okazji 120 lat Domu Polskiego i Spółdzielni Mieszkaniowej Strzecha.

28 maja o godzinie 13.00 oficjalnie odsłonięto okolicznościowe murale nawiązujący do 120 rocznicy powstania Domu Polskiego i Spółdzielni Mieszkaniowej Strzecha. Symbolicznego przecięcia wstęgi, które rozpoczyna cykl imprez jubileuszowych, dokonali prezes SM Strzecha Jacek Żołubak, przewodniczący Rady Nadzorczej SM Strzecha Krzysztof Jazowy, zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński oraz reprezentujący Stowarzyszenie Dom Polski Piotr Ryszka. Następnie przy akompaniamencie orkiestry dętej z Kóz odsłonięto mural. 

Wykonawcą murali jest Maciej Szymonowicz "Etnograff" (autor innego bielskiego muralu "Pasterz"). Autorem projektów jest znany bielski artysta Michał Kliś. Mural przy ulicy Piastowskiej 80 wykonany zostało na podstawie akwareli.

Dyptyk wykonałem według projektów, które przygotował specjalnie na tę okazję artysta, profesor, pan Michał Kliś. Ta współpraca to dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie. Jest to również bardzo ciekawe wyzwanie, gdyż po raz pierwszy przy pomocy puszek ze sprayem, techniką grafiki, odtwarzam akwarelę. - powiedział na swoim profilu Maciej Szymonowicz.

Maciej Szymonowicz jest także autorem drugiego malowidła ściennego wykonanego z tej samej okrągłej rocznicy na zlecenie SM Strzecha.

Losy SM Strzecha i Domu Polskiego są ze sobą ściśle powiązane, zaś daty zaprezentowane na muralu mają znaczenie symboliczne. W 1902 roku z inicjatywy księdza Stanisława Stojałowskiego założona zostaje w Bielsku "Spółka Ochrony i Pomocy Narodowej", oparta na austriackich przepisach o stowarzyszeniach zarobkowych i gospodarczych.

Spółka ta była poprzednikiem obecnej Spółdzielni Mieszkaniowej "Strzecha". W tym samym roku "Spółka Ochrony i Pomocy Narodowej" kupuje na przedmieściach Bielska dom przy ulicy Blichowej 40, który nazwany został "Domem Polskim" i już wkrótce stał się centrum życia społeczno - kulturalnego Polaków.

W roku 1922 "Spółka Ochrony i Pomocy Narodowej" przekształca się w spółdzielnię pod nazwą "Polska Strzecha" i obiera za swoją siedzibę właśnie Dom Polski. W tym samym roku powstaje Związek Spółdzielni Budowlanych i wchodzi w życie ustawa o rozbudowie miast i utworzeniu Państwowego Funduszu Budowlanego.

(A.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

LockLock

0 0

W latach pięćdziesiątych XX w. zarząd ówczesnej SM Strzecha cierpiał w ubeckich kazamatach - warto to wiedzieć kiedy niedouczeni kojarzą spółdzielczość mieszkaniową z PRL-em co jest śmieszne. Gratulujemy tradycji - wyrazy szacunku!

09:29, 30.05.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%