Kozia Góra to miejsce często odwiedzane przez bielszczan i turystów. Ten niewysoki szczyt Beskidu Śląskiego (683 m. npm) to doskonałe miejsce na niedzielne spacery. Ostatnio zaszło tam wiele zmian.
Jedną ze zmian najbardziej rzucających się w oczy to nowa altana widokowa. Obiekt został wybudowany w ramach projektu pn. Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała – etap I. Warto przypomnieć, że w tym samym miejscu, tyle że 124 lata temu istniał drewniany pawilon widokowy wybudowany w 1898 r.
Drewniana altana ma posadzkę wyłożoną kamieniem i kamienny stół na środku, dokoła balustrady od środka są miejsca do siedzenia. Obiekt jest kryty drewnianym gontem. Swoją konstrukcją ściśle nawiązuje do tego sprzed 120 lat. Do altany prowadzi kamienny chodnik i balustrada, zupełnie jak kiedyś. Wykonali ją, na zlecenie wykonawcy, profesjonaliści – górale z Nowego Targu - czytamy na stronie Urzędu Miejskiego.
W ramach realizowanego projektu zagospodarowano także teren pod dawną skocznią w Cygańskim Lesie. Powstało tam miejsce biwakowe, a starą wiatę zastąpiły dwie nowe o konstrukcji gabionowej z drewnianymi ławkami i stolikami w środku. Obok jest także miejsce na ognisko i kamienny grill. W miejscu drewnianej wiaty pojawiła się mniejsza, obok drugi grill i miejsce na ognisko. Są też nowe kosze na śmieci. Wszystko tworzy spójną całość. Nieopodal tego miejsca znajdują się również nowe nasadzenia – wilgotna łąka z turzycami, sitem i irysami.
Kozia Górka i miejsce biwakowe to jednak nie jedyne lokalizacje, które zyskały nowy wygląd w ramach tego samego projektowego zadania. Końca dobiega bowiem budowa pięciokilometrowej ścieżki edukacyjno-ekologicznej na skraju Cygańskiego Lasu. Ścieżka w kształcie liczby osiem zacznie się i zakończy przy Centrum Edukacji Ekologicznej powstającym w adaptowanym budynku dawnego przedszkola przy ul. Grotowej.
Na ścieżkę składają się dwie pętle – dłuższa i krótsza dla młodszych dzieci. Na pewnym odcinku jest ona wysypana kruszywem. Nawierzchnie z kruszywa obejmują tylko fragment, gdzie ścieżka była uszkodzona lub pokryta asfaltem. Znaczna jej część pozostanie w formie naturalnej.
Na spacerowej trasie umieszczone zostały tablice edukacyjne, gry edukacyjno-manualne i drewnianymi konstrukcjami do ćwiczeń dla dzieci. Przy ścieżce zaplanowano takze ogród sensoryczny z roślinami, które mają oddziaływać na smak, węch, dotyk i wzrok. Są tam więc rośliny o nieregularnej fakturze, będą one stymulować dotyk, a bardzo kolorowe - wzrok. Wśród nich czosnek niedźwiedzi, przylaszczki, konwalie, lilie złotogłów, koper ogrodowy. Wszystko uzupełnią tablice gatunkowe, ławki i kosze na śmieci.
Inwestycje z tego zadania projektowego powinny być ukończone do połowy maja. Natomiast efekt ogrodu sensorycznego częściowo zobaczymy w tym roku, ale w pełni zapewne w drugim czy trzecim, kiedy rośliny urosną.
Za całość wykonania zadania odpowiada firma Gama.
[fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz