Zamknij
REKLAMA

Zmarł ks. prałat Krzysztof Ryszka, znany kapłan z Bielska-BiałeJ

07:31, 07.04.2021 | źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka
Skomentuj ks. prałat Krzysztof Ryszka
REKLAMA

We wtorek 6 kwietnia zmarł ks. prałat Krzysztof Ryszka, emerytowany proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Jako emeryt był rezydentem parafii św. Franciszka z Asyżu w Wapienicy. Wcześniej, przez 15 lat, był proboszczem parafii św. Józefa w Zabrzegu k. Czechowic-Dziedzic. Miał 72 lata.

We wtorek 6 kwietnia 2021 r. zmarł ks. prałat Krzysztof Ryszka, znany kapłan z Bielska-Białej, którego pamiętają także wierni parafii z Katowic, Siemianowic Śl., Wiśle oraz parafii św. Józefa w Zabrzegu k. Czechowic-Dziedzic, gdzie przez 15 lat był proboszczem.

Urodził się 10 sierpnia 1949 r. w bielskich Aleksandrowicach (jego brat Piotr Ryszka jest radnym Rady Miejskiej Bielska-Białej obecnej kadencji). Uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej. W 1967 r. został przyjęty do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Zmuszony był odbyć dwuletnią zasadniczą służbę wojskową w kleryckiej jednostce specjalnej w Bartoszycach. W 1970 r. podjął przerwane studia filozoficzno-teologiczne.11 kwietnia 1974 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Herberta Bednorza. Był wikariuszem w parafiach: Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich (1974-1977) i Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach (1977-1981). W 1981 r. został diecezjalnym misjonarzem, którego zadaniem było m.in. wspieranie dzieła budowy nowych kościołów przez zbieranie ofiar na ten cela na rekolekcjach. Prowadził wakacyjne oazy, rekolekcje Dzieci Maryi oraz dla maturzystów. Pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza nauczycieli i wychowawców, był też członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej.

fot. parafia w Wapienicy

6 sierpnia 1984 r. został mianowany najpierw administratorem, a potem pierwszym proboszczem nowo erygowanej parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle Głębcach. W 1987 r. był administratorem parafii Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Ze względów zdrowotnych, trafił do parafii św. Anny w Świerklanach, gdzie przez rok pracował jako wikary. Następnie przez 15 lat był proboszczem parafii św. Józefa w Zabrzegu. Po powstaniu diecezji bielsko-żywieckiej został notariuszem Kurii Diecezjalnej w Bielsku-Białej. W 2003 r. został proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Urząd ten pełnił do 2018 r. Przez dwie kadencje był notariuszem Diecezjalnej Rady Kapłańskiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej, członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej, opiekunem nadzwyczajnych szafarzy diecezji bielsko-żywieckiej oraz kapelanem wspólnoty Nieustającego Różańca.

Informację o uroczystościach pogrzebowych podamy, jak tylko zostaną one ustalone

- poinformowali przedstawiciele parafii w Wapienicy, gdzie ks. Ryszka był rezydentem.

(źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%