Zamknij

Usmażyłeś mięso na patelni? Nie wylewaj oleju do kanalizacji. W Bielsku-Białej już w marcu pojawi się 100 pojemników na zużyty olej

16:53, 13.02.2022 Aktualizacja: 09:53, 14.02.2022
Skomentuj W ramach akcji pilotażowej na terenie miasta Bielska-Białej ustawionych zostanie około 100 pojemników na zużyty olej jadalny. Pojemniki rozmieszczone zostaną między innymi przy altanach śmieciowych. W ramach akcji pilotażowej na terenie miasta Bielska-Białej ustawionych zostanie około 100 pojemników na zużyty olej jadalny. Pojemniki rozmieszczone zostaną między innymi przy altanach śmieciowych.

Miasto Bielsko-Biała idąc z duchem czasu, a także w kierunku idei zero waste, zawiera umowę z Trafin Oil PL Sp. z o.o., której zadaniem będzie dostarczenie pojemników na zużyty olej jadalny, a także ich obsługa. 16 lutego 2022 r. o godzinie 11.00 w sali nr 31 bielskiego Ratusza odbędzie się podpisanie umowy dotyczącej obsługi pojemników służących do gromadzenia zużytych olei jadalnych.

Wszystko zaczęło się w kwietniu 2021 r. kiedy to na terenie bielskiego PSZOK-u stawiono dwa pojemniki na zużyty olej jadalny. Ta pilotażowa akcja, do której zachęcał Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego, spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem ze strony mieszkańców. Idąc więc za ciosem miasto postanowiło nadać jej szerszy wymiar. Owocem tych działań jest podpisanie umowy z firmą Trafin Oil Pl, która zajmie się pełną obsługą olejowego recyklingu.

Gdzie wyrzucać zużyty olej jadalny po smażeniu?

W ramach pilotażu na terenie miasta ustawionych zostanie około 100 pojemników służących do gromadzenia zużytych olei jadalnych. Zlokalizowane będą przy altanach śmietnikowych, w miejscach wskazanych przez rady osiedli oraz w placówkach oświatowych. Wszystkie lokalizacje pojemników wskazane zostaną nie tylko na stronie internetowej www.czystemiasto.bielsko-biala.pl, ale również na specjalnej mapie Bielska-Białej, udostępnionej przez Trafin Oil PL Sp. z o.o. Pierwsze pojemniki pojawią się w mieście już w marcu. 

Co zrobić ze zużytym olejem jadalnym

Selektywnie zbieranie będą wszystkie oleje jadalne i tłuszcze, których używamy w domu podczas przygotowywania żywności. Wystarczy, że wlejemy zużyte oleje do dowolnej butelki PET i zaniesiemy ją do jednego z pojemników przeznaczonych do segregacji oleju. Pamiętajmy, aby butelka była odpowiednio zabezpieczona.

Dlaczego nie powinniśmy wylewać oleju jadalnego do kanalizacji?

Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanymi olejem w rurach, może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Co więcej – oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków.

Do czego może służyć zużyty olej jadalny

Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie. Wreszcie, proces ten oszczędza CO2.

Dodatkowo w ramach umowy Wykonawca zobowiązany będzie do przeprowadzenia kampanii edukacyjnej wśród bielszczan dotyczącej selektywnej zbiórki oleju jadalnego. 

Przypominamy, że pojemniki służące do selektywnej zbiórki zużytych olei jadalnych są cały czas dostępne w dwóch Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zlokalizowanych na terenie naszego miasta. 

Więcej informacji na stronie: https://www.segregujolej.pl/

[ZT]329[/ZT]

(Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%