Zamknij
REKLAMA

Mniej chętnych na ogródki gastronomiczne na bielskiej Starówce

09:29, 01.04.2021 | A.R
Skomentuj
REKLAMA

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej, jak co roku przeprowadził przetarg na dzierżawę terenu pod działalność trzynastu tzw. ogródków gastronomicznych zlokalizowanych na rynku bielskiej Starówki. W postępowaniu przeprowadzonym w formie ustnej licytacji uczestniczyło dziewięciu przedsiębiorców.

Wyjściowa wysokość opłat za dzierżawę modułów (od 27,4m² do 58,7m²) jest analogiczna do wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego. Ostateczna cena dzierżawy wynika jednak z licytacji. W tym roku do przetargu zgłosiło się mniej oferentów, niż miasto zaoferowało modułów do wynajęcia. Nie było więc w tym roku zażartej walki o miejsca. Z tego względu cena za dzierżawę modułu jest znacznie niższa niż w latach ubiegłych. Wylicytowane miesięczne stawki dzierżawy mieszczą się w granicach od 1250 zł za moduł o powierzchni 27,4 m² do 2650 zł moduł największy o powierzchni 58,7 m² netto.

Ze względu na niepewną i nieprzewidywalną sytuację wywołaną przez trwającą epidemię wprowadzono do regulaminu przetargu kilka istotnych zmian:

  • Najważniejsza z nich dotyczy okresu obowiązywania umowy. Zwycięzcy licytacji, podpisując umowę, będą uprawnieni do dzierżawy terenu pod ogródki przez okres trzech lat (od 1 kwietnia 2021 do 30 września 2023 z wyłączeniem miesięcy zimowych, wczesnowiosennych i późnojesiennych). Do tej pory przetarg odbywał się co roku, co umożliwiało częstszą zmianę ceny dzierżawy. Ważne również, że w sytuacji przedłużającego się sezonu (np. ciepłej i długiej jesieni) przedsiębiorcy będą mogli na pisemny wniosek dodatkowo wydłużyć okres dzierżawy o kolejne miesiące.
  • Kwotę dzierżawy podzielono na miesięczne raty. Dzięki temu, w sytuacji możliwego wprowadzenia kolejnych ogólnokrajowych czy regionalnych restrykcji przekładających się w sposób bezpośredni na zakaz handlu, najemcy nie będą zobowiązani do wnoszenia opłat dzierżawnych za ten okres.
  • Opłaty za zajęcie pasa drogowego nie zostały ujęte w katalogu zwolnień, jakie ustawodawca przewidział w znowelizowanej ustawie o szczegółowych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem COVID-19, jednak wychodząc naprzeciw postulatom bielskich przedsiębiorców prezydent miasta swoim zarządzeniem z grudnia 2020 r. po spełnieniu określonych wymagań (m.in. udokumentowania spadku przychodów) do 31 marca br. obniżył czynsz dzierżawny do wysokości symbolicznego 1 zł. netto. W odpowiedzi na zadaną 18 marca br. podczas sesji Rady Miejskiej interpelację trzech radnych, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski nie wykluczył możliwości przedłużenia okresu obowiązywania tego wsparcia. Warunkiem niezbędnym jest jednak zniesienie obowiązujących obostrzeń, bowiem póki co gastronomia wciąż funkcjonuje w reżimie zakazującym spożycia potraw i napojów na miejscu.
  • Ostatnią nowością wprowadzoną w tym roku do ogródków gastronomicznych na bielskim rynku jest ich ukwiecenie. Po spotkaniu samorządowców z przedsiębiorcami prowadzącymi tu działalność, prezydent miasta zaproponował rozwiązanie ograniczające ich koszty do minimum. W ramach regulaminu przetargu dzierżawca otrzyma od Wydziału Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej specjalnie przygotowane donice z kwiatami. Przekazanie odbędzie się protokolarnie z opisem ilości poszczególnych gatunków i odmian. Zakup donic i kwiatów oraz ich dostarczenie leżą po stronie miasta. Do obowiązków dzierżawcy będzie należała jedynie pielęgnacja roślin oraz dbanie o wygląd i porządek powierzonych waz i donic oraz najbliższego ich otoczenia.
(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

bielszczaninbielszczanin

0 0

Przynajmniej w tym roku obyło się bez walki na noże🙂 To niepewny czas, nie wiadomo czy w ogóle ogródki piwne się otworzą. 15:56, 02.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%