Rozpoczęła się renowacja rzeźby Syrenki będącej częścią fontanny przy ulicy 3 Maja w Bielsku-Białej, między Przechodem Schodowym a przystankiem Hotel Prezydent. Prace mają zakończyć się na początku listopada i przywrócić obiektowi jego oryginalny wygląd oraz trwałość.
Decyzję o przeprowadzeniu konserwacji podjął Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej w związku z pogarszającym się stanem technicznym rzeźby. Kompleksowe prace restauratorskie, w tym odnowienie powierzchni i zabezpieczenie przed działaniem czynników atmosferycznych, realizuje specjalistyczna Pracownia Konserwacji Zabytków.
Zmodernizowana powierzchnia rzeźby zostanie zabezpieczona nowoczesnymi środkami konserwatorskimi, zwiększającymi odporność na warunki zewnętrzne. Dodatkowo, w 2026 roku planowany jest remont niecki fontanny, jednak jego realizacja zależy od dostępności środków finansowych w budżecie miasta.
Pomnik Syrenki w Bielsku-Białej, autorstwa rzeźbiarza Ryszarda Sroczyńskiego, został odsłonięty w 1954 roku. Rzeźba jest wiernym odwzorowaniem warszawskiej Syrenki i powstała jako wyraz wdzięczności mieszkańców Bielska-Białej za udział w odbudowie stolicy po II wojnie światowej. Inwestycję sfinansowano ze środków Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy. Ostatnia renowacja monumentu miała miejsce w latach 2007–2008, podczas prac modernizacyjnych w obrębie Przechodu Schodowego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Policja Bielsko-Biała - raport z działań w roku 2025
Szkoda że ogólnie piszą o wykrywalności. Z tego ile zatrzymali osób które już były w kartotece za chociaż jazdę na zarazie i jak co roku odświeżanie dla podniesienia wyników...przecież tak to wygląda np. kobiernice
Obywatel
13:18, 2026-03-29
Nocna sprzedaż alkoholu w Bielsku-Białej
Te 361 głosów ,to jakoś cienko.Bielsko Biała ma jakieś 170000 mieszkańców.Nawet nie chce mi się liczyć promili, bo przecież nie procentów.
Belon
16:15, 2026-03-27
"Zagubiony chłopiec" – mocna premiera w Banialuce
No to chyba byliśmy na różnych przedstawieniach. Może i parę obrazków ładnych, muzyka robi draturgie, ale tekst okropny, nie klei się i fatalnie podawany. Brak jakiejś sensownej konkluzji ... Może nie widziała pani na prawde dobrych spektakli Banialuki, jak Gałczyński, Sem Nocy Letniej, Ballady i Romanse czy dobre lalkowe jak Złoty klucz i inne ... To przedstawienie odarte z pseudoatrakcyjnych multimediów ( które w lepszej jakości i mniej archaiczne młodzież ma w dzisiejszych grach) odarte ze świateł i scenografii jest nieskładnym zlepkiem etiud rodem z amatorskich teatrów w domach kultury.
Anna
18:59, 2026-03-18
Planowane zmiany w Budżecie Obywatelskim
Miało byc 10 milionów na tematy rowerowe w 2027, za pól roku, zostanie 5 milionów. a na wiosnę 2027 już 3 miliony. Nadal nie rozumiem tej anty rowerowej batalia UM.
Mariusz
09:48, 2026-03-16