Zamknij
UWAGA

Uroczystość na Cmentarzu Wojskowym – hołd dla ofiar tragicznych wydarzeń na Wołyniu

13:07, 11.07.2025 Aktualizacja: 13:33, 11.07.2025
Skomentuj Uroczystość na Cmentarzu Wojskowym Uroczystość na Cmentarzu Wojskowym

Bielsko-Biała, 11 lipca 2025 r. – Na Cmentarzu Wojskowym w Bielsku-Białej odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy miasta. Po raz pierwszy w tym roku obchodzono ten dzień jako oficjalne święto państwowe.

Uroczystość na Cmentarzu Wojskowym

Wiceprezydent Bielska-Białej Adam Ruśniak w swoim wystąpieniu podkreślił, że pamięć o tamtych wydarzeniach to obowiązek moralny i fundament wspólnoty:– Musimy pielęgnować prawdę historyczną i oddawać należny szacunek tym, którzy zginęli. Nie wolno nam pozwolić, by ich cierpienie zostało zapomniane albo relatywizowane. Równocześnie naszym wspólnym zadaniem jest budowanie przyszłości opartej na pokoju i wzajemnym poszanowaniu – powiedział Ruśniak.

Wiceprezydent Adam Ruśniak

Poseł Przemysław Drabek przypomniał tragiczne momenty historii – tzw. „krwawą niedzielę” 11 lipca 1943 roku i kolejne akcje, które pochłonęły życie dziesiątek tysięcy Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.– Mamy prawo do słowa „przepraszam”, mamy prawo do zadośćuczynienia, aby rodziny mogły złożyć kwiaty na grobach swoich bliskich – podkreślał Drabek.

Poseł Przemysław Drabek

Roman Fritz z Korony Polskiej zwrócił uwagę na dramat ofiar i odpowiedzialność żyjących za przywracanie pamięci:– O pamięć i prawdę wołają ofiary. Oni zostali zamordowani dwa razy – gdy ginęli w okrutny sposób i wtedy, gdy na długie lata zostali zapomniani – mówił Fritz.

Głos zabrała także przedstawicielka biura poselskiego Bogdana Foltyna, która zaznaczyła, że budowanie przyszłości bez fałszu to warunek prawdziwego pojednania i fundament odpowiedzialnego społeczeństwa.

W imieniu rodzin mających korzenie na dawnych Kresach przemówił Rajmund Polak, który podkreślił w emocjonalnym przemówieniu, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest częścią tożsamości współczesnych pokoleń i zobowiązaniem wobec przodków.

Podczas ceremonii złożono wieńce pod pomnikiem ofiar. Obecni uczcili pomordowanych minutą ciszy.

[ZT]19883[/ZT]

 

(BR )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%